Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5537
  • Euro 10.1639
  • GR ALTIN 497.56
  • ÇEYREK 817.03

Erdoğan'ın yeni anayasaya ilişkin açıklamalarına Ali Babacan'dan yanıt!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasaya ilişkin açıklamalarını canlı yayında değerlendirdi. Babacan, "Biz her türlü çalışmaya, her türlü çağrıya açık fikirlilikle bakarız. Kategorik olarak önyargı oluşturmayız" dedi.

Erdoğan'ın yeni anayasaya ilişkin açıklamalarına Ali Babacan'dan yanıt!
  • 02 Şubat 2021, Salı 16:05

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına telefonla bağlanarak Türkiye ve siyaset gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasa açıklamalarını değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, "Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili ilk adımı atmamızın hemen arkasından Sayın Cumhurbaşkanı’ndan Anayasayla ilgili bir açıklamanın gelmesi gerçekten düşündürücü. Ya bizim girişimimizden sonra aklına geldi ya da ön almak istedi. Biz her türlü çalışmaya, her türlü çağrıya açık fikirlilikle bakarız. Kategorik olarak önyargı oluşturmayız. Henüz detaylarını ve ne amaçladıklarını bilmiyoruz. Türkiye’yi yöneten zihniyet güçler ayrımına, yargı bağımsızlığına inanmıyor. Bu iki faktör olmadan Anayasanın neresine ne değişiklik getirirseniz getirin, ülkenin sorunlarına çözüm getiremezsiniz. Ülkenin sadece yönetim sistemi sorunu yok, aynı zamanda yönetenlerin zihniyetiyle ilgili ciddi bir sorunu var" dedi.

MERAL AKŞENER VE AHMET DAVUTOĞLU’NU ZİYARET EDECEK

Geçtiğimiz hafta diğer siyasi partilerle güçlendirilmiş parlamenter sistemin detaylarıyla ilgili istişare ve diyalog süreci başlattıklarını belirten Babacan, "Bu niyetimizi Sayın Kılıçdaroğlu’na ve heyetine ifade ettik, onlar da bu süreci başlatmayı kabul ettiler. Perşembe günü Sayın Akşener’i, pazartesi günü sayın Davutoğlu’nu ziyaret edeceğim. Sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleriyle de istişare ve diyalog sürecini başlatmak istiyoruz. Bu sistemin en önemli özelliklerinden bir tanesi yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığıdır. Türkiye’nin en önemli ihtiyacı budur" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan gelişmelere ilişkin de konuşan Babacan, "Ülkenin hiçbir sorununu çözemeyen yönetim, tamamen düşmanlıklar üzerinden kamuoyunu meşgul ediyor. Hükûmet ve yandaş basın, toplumun farklı kesimlerinin birbirine karşı tutum alacak, adeta nefret besleyecek bir atmosferi kendi eliyle oluşturuyor" diye konuştu.

Erdoğan: Yeni bir anayasayı tartışma vakti geldi Erdoğan: Yeni bir anayasayı tartışma vakti geldi

Kaynak: Yeniçağ

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık