Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.6746
  • Euro 16.4315
  • GR ALTIN 921.55
  • ÇEYREK 1516.8

Erdoğan'dan 'Afganistan' mesajı!

Afganistan'da yönetimin Taliban'a geçmesini yorumlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afgan halkının huzuru için her türlü iş birliğine hazırız" dedi.

Erdoğan'dan 'Afganistan' mesajı!
  • 18 Ağustos 2021, Çarşamba 23:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Tv, TVNET, Kanal 7 ve Ülke Tv ortak canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor.

Afganistan'da yönetimin Taliban'a geçmesini yorumlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"YÖNETİMDE KİM OLURSA OLSUN, AFGANİSTAN'IN YANINDAYIZ"

"Bazı ülkeler sadece terör ve göç zaviyesinden bakıyor. Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan'ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir.

Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz. Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz.

"AFGAN HALKININ HUZURU İÇİN HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ"

İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban ile irtibat halinde. Afgan halkının huzuru için her türlü iş birliğine hazırız. Taliban'ın yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları olumlu karşılıyoruz. Taliban'ın Türkiye'ye yaklaşımı daha dikkatlidir, dış politika açısından çok hassastır. Temenni ediyorum ki aynı hassasiyet devam edecektir.

"ASKERLERİMİZ HİÇBİR ZAMAN MUHARİP BİR GÜÇ OLARAK GÖREV YAPMADI"

Afganistan'daki askerlerimiz hiçbir zaman muharip bir güç olarak görev yapmadı. Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik, kullanmadık. Türkiye'nin Afganistan'daki askeri varlığı, yeni yönetimin de uluslararası alanda elini güçlendirecek ve işini kolaylaştıracaktır."

Günboyu


yukarı çık