Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.6648
  • Euro 8.9151
  • GR ALTIN 459.62
  • ÇEYREK 754.07

'Erdoğan'a özel sistem tıkandı'

Cumhuriyet gazetesi yazarı Deniz Yıldırım, başkanlık sisteminin tıkandığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi barajının düşürülmesi önerisinin kendisinden gelmiş gibi görünmesini istemediğini söyledi.

'Erdoğan'a özel sistem tıkandı'
  • 05 Ekim 2019, Cumartesi 12:29

Cumhuriyet gazetesi yazarı Deniz Yıldırım, başkanlık sisteminin tıkandığını belirterek, Cumhur İttifakı’nın kan kaybetmeye devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilme barajının düşürülmesi önerisini ilk ortaya atanın AKP’nin kurucu isimlerinden biri olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Zira Erdoğan böyle bir değişiklik gündemini doğrudan kendisi yaratmış görünmek istemediği gibi, bu gündemin yeniden halka sorulmasından da uzak duruyor” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Deniz Yıldırım’ın “Kişiye özel sistem tıkandı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Tartışmayı AKP kurucularından Faruk Çelik başlattı; cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan yüzde 50+1 kuralı esnetilmeli, mesela 40+1’e indirilmeliydi. Ardından Erdoğan konuştu, Meclis açılış resepsiyonunda. En sonunda da parti sözcüsü Ömer Çelik konuyu kapatır gibi yaptı.
Bu bir denemeydi ve yeni sistemin ilk cumhurbaşkanlığı seçiminin üstünden daha iki yıl bile geçmeden bizzat iktidar partisinin kurucusu bir isim aracılığıyla iki şey açık edilmiş oldu.

Birincisi: AKP ile MHP ittifakı seçmen nezdinde kan kaybetmeye devam ediyor. Erdoğan’ın mevcut sistemle yeniden seçilmesi zora giriyor. İktidarda kalmak için yeni yollar arandığının, buna dair bir parti içi gündemin oluştuğunun kanıtı oldu bu tartışma.

 


ANKET

Kanal İstanbul yapılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık