Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.3759
  • Euro 8.9755
  • GR ALTIN 419.82
  • ÇEYREK 690.12

Erdoğan yeni seçim sistemine yeşil ışık yaktı!

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yüzde 50+1 barajının aşağı çekilmesi tartışmalarına ilişkin bir soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ön hazırlığımızı yapar Meclis'e getiririz" dedi.

Erdoğan yeni seçim sistemine yeşil ışık yaktı!
  • 01 Ekim 2019, Salı 17:38

AK Parti'den iktidarda kalmak için yeni bir hamle geliyor. Eski bakan Faruk Çelik’in gündeme getirdiği ‘Yüzde 50+1’ zorunluluğunun ortadan kalkması için bir çalışma başlatılacağının ilk sinyalleri geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yeni yasama yılı açılış oturumu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuda bir çalışma yaparak Meclis’e getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu durum bir Anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis’tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

YÜZDE 50+1 TARTIŞMALARI

AK Parti'den kurucu isimlerinden ve eski bakanlardan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda yaptığı açıklamada yeni sistemin Türkiye’yi yoracağını belirterek, ‘Yüzde 50+1’ oranının değişmesi gerektiğini savunmuştu.

Söz konusu değişiklik önerisi oyları hızla düşen AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda kalmak için yeni bir hamle olarak görülürken,AK Parti içerisinde ve muhalefette bu konunun nasıl ele alınacağı merakla bekleniyor.

 

AKP'li Çelik ağzındaki baklayı çıkardı! AKP'li Çelik ağzındaki baklayı çıkardı!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık