Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.548
  • Euro 11.1005
  • GR ALTIN 549.05
  • ÇEYREK 901.18

Erdoğan, Soylu'nun üzerini çizdi mi?

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sedat Peker’in iddialarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki resmi programlara çağırmaması dikkat çekiyor. Soylu'nun, dün gazetecilerin İstanbul Belediyesi’nin kurban eti dağıtımının yasaklandığı haberlerini anımsatması üzerine “Ben bu dünyanın en kötü adamıyım” demesi, partiye mesaj olarak yorumlandı

Erdoğan, Soylu'nun üzerini çizdi mi?
  • 03 Temmuz 2021, Cumartesi 15:56

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan Sedat Peker’in ortaya attığı iddiaların ardından AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi içinde yalnız kaldı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soylu’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki iki törene çağırmayarak yan yana görüntü vermekten kaçındı.

Gözler şimdi partide “istenmeyen bakan” konumuna gelen Soylu’nun görevden alınıp alınmayacağına çevrildi.
 
DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre Süleyman Soylu, Türkiye siyasetinin son dönemdeki en tartışmalı isimlerinden biri haline geldi.

Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptığı dönemde AK Parti politikalarını eleştirirken “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenden hesap sormazsam namerdim” diyen Soylu, 2012’de törenle AK Parti'ye katıldı.

Sırasıyla AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliği ile AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

İlk kez 2015 seçimlerinde Trabzon’dan milletvekili seçildi. Ahmet Davutoğlu hükümetinde Çalışma Bakanı oldu. 

Süleyman Soylu'ya parti içinde güç kazandıran olay, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında TRT’nin önüne gitmesi oldu. O gece, sokağa inen tek bakan oldu. Efkan Ala’yı istifa ettiren Erdoğan, Süleyman Soylu’ya İçişleri Bakanlığı koltuğunu verdi.

ERDOĞAN BRİFİNGLERİ BAŞKALARINDAN ALIYOR

Kulislerde Erdoğan’ın güvenlikle ilgili brifingleri de Soylu yerine, başka devlet yöneticilerinden aldığı konuşuluyor.

Soylu, dün gazetecilerin İstanbul Belediyesi’nin kurban eti dağıtımının yasaklandığı haberlerini anımsatması üzerine “Ben bu dünyanın en kötü adamıyım” demesi, partiye mesaj olarak yorumlandı.

Yaz aylarında açıklanması beklenen emniyet müdürleri ve valiler kararnamesinde Soylu’ya yakın kişilerin görevden alınması bekleniyor. Kararnamenin gecikmesinde de buna ilişkin yaşanan krizin etkili olduğu ifade ediliyor.

Gelinen noktada, Erdoğan henüz Soylu’yu görevden almadı.

Süleyman Soylu ise istifa etmekten kaçınıyor.

Erdoğan’ın desteğini kaybeden, parti içinde yalnızlaşan Soylu’nun siyasi kariyerine nasıl devam edeceği ise şimdilik bilinmiyor.

 

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık