Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.5696
  • Euro 17.5625
  • GR ALTIN 971.30
  • ÇEYREK 1598.0

Erdoğan: Sigara haramdır!

Rize Tanıtım Günleri'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara konusunda konuştu: "Ben Cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki; inanın bu haramdır. Kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı? Var. Doktorlar da burada. Öyleyse haram. Yok elektronik sigara, sigaranın elektroniği mi olur. Bizden müsaade istiyorlar, vermedim, vermem."

Erdoğan: Sigara haramdır!
  • 21 Ekim 2019, Pazartesi 0:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Maltepe’de katıldığı etkinlikteki konuşmasında ağırlıklı olarak ‘sigara’ konusuna değindi.

Elektronik sigara üreticilerinin kendilerinden yer istediğini ancak reddettiklerini söyleyen Erdoğan, sigaranın haram olduğunu söyledi. Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki harekatla ilgili ise “Terör örgütüyle anlaşmadık, ABD ile anlaştık” dedi.

İstanbul Rize Dernekler Federasyonunca (RİDEF) Rize Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Rize Tanıtım Günleri’ne katılan Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘BIRAKALIM SİGARAYI, İÇELİM RİZE ÇAYI’

“Benim hemşehrilerim aynı zamanda son derece zeki ve esprilidir. Rize günlerinin bu seneki temasında, Rize’nin o ince zekasına, pratikliğine bir kez daha şahit oluyoruz. ‘Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı’. Ama bugün burada bir karar vermemiz lazım. Bu melaneti bırakalım, kendi kendimize zarar veriyoruz. Hem kasaya, hem keseye, hem vücuda. Yazıktır, günahtır. Bu israf. Ben Cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki; inanın bu haramdır. Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi. ‘Haramdır’ dedi. Niye kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı? Var. Doktorlar da burada. Öyleyse haram.”

‘SİGARANIN ELEKTRONİĞİ Mİ OLURMUŞ’

“Kimi biz zenginleştiriyoruz O malumlar var ya Adamlar geliyor bize, yok elektronik sigara… Sigaranın elektroniği mi olurmuş Bunun için bizden özellikle yer istiyorlar, müsaade istiyorlar. Vermedim, vermem. Marka olarak da söyleyeyim, radyo Philips değil, sigaranın da bir Philips’i var. Bunlar Türkiye’de yatırım yapacakmış. Adını da böyle koyuyorlar. ‘Yatırım yapacağız.’. O yatırımı siz başka yerde yapın. Ama şimdi ne yapıyorlar? Kaçak olarak bunu ülkeme sokuyorlar. Ticaret Bakanı’ma da söylüyorum, bunları asla ülkemize sokmayacağız. Çünkü bunlar benim vatandaşımı zehirleyerek zengin oluyorlar. Bunlara fırsat vermeyeceğiz.”

‘TEK TİP PAKET UYGULAMASINA GEÇİYORUZ’

“Şimdi tek tip paket (sigara) uygulamasına geçiyoruz. Duman odaları diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun, sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur. Bizim topraklarımızın mahsulü ve bizim milletimizin alın teri olan ürünler, başkalarının değil ülkemizin zenginleşmesine hizmet etmelidir. Bizim çayımız, artık sadece Rize’yi değil, bütün Türkiye’yi temsil edecek küresel bir markaya dönüşmelidir.”

Duvar


yukarı çık