Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.3889
  • Euro 8.9506
  • GR ALTIN 436.81
  • ÇEYREK 717.39

Erdoğan-İnce davası böyle sonuçlandı!

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Erdoğan ile İnce’nin birbirleriyle ilgili sözleri yargıya taşındı. Erdoğan’ın açtığı tazminat davasını haklı bulan mahkeme, İnce’nin 20 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. İnce’nin açtığı tazminat davasında ise mahkeme Erdoğan’ın İnce ile ilgili sözlerini "ifade özgürlüğü" olarak değerlendirdi.

Erdoğan-İnce davası böyle sonuçlandı!
  • 24 Ocak 2020, Cuma 12:45

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’ün bugünkü köşesinde yer alan habere göre, 2018’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin birbirleri hakkında söylediği sözler yargıya taşındı.

Muharrem İnce, 17/25 operasyonu sonrası TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na getirilen Nasuhi Güngör'ün Yenilikçi Hareket kitabında yer alan “Erdoğan, Fethullah Gülen ile görüştü” iddialarını dile getirirken Erdoğan’da İnce için “Emirleri Pensilvanya’dan alıyor” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelerin yargıya taşınması sonrası Erdoğan’ın ifadeleri “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilirken İnce’nin ise 20 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Saygı Öztürk’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

24 Haziran 2018'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, AKP'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP'nin adayı Muharrem İnce arasında müthiş bir yarış vardı. Bu yarışta, adayların birbirine söylediklerinden yargıya taşınanlar da olmuştu. İşte onlardan ikisi sonuçlandı. İlk dereceli mahkemede verilen kararların istinafta önemli değişikliklere uğradığını da biliyoruz. Davanın devamının nasıl geleceğini bekleyip göreceğiz.

CHP'nin adayı Muharrem İnce, kısa sürede 102 miting düzenledi. Mitinglerden birisini de Balıkesir'de gerçekleştirdi. Muharrem İnce, 17/25 operasyonu sonrasında TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na getirilen Nasuhi Güngör'ün Yenilikçi Hareket kitabının 89'uncu sayfasında yer alan, yalanlanmamış, dava açılmamış önemli bir iddiayı gündeme getiriyor. Kitapta, Erdoğan'ın, Fethullah Gülen'le görüştüğü öne sürülüyordu. Erdoğan da bir konuşmasında, Muharrem İnce için “Emirleri Pensilvanya'dan alıyorsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kitaba dayanarak Fethullah Gülen'le görüştüğünü öne süren Muharrem İnce hakkında Ankara 22'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 100 bin liralık tazminat davası açtı. Muharrem İnce de, “Pensilvanya'dan emir alıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine Ankara 7'nci Hukuk Mahkemesi'nde 100 bin liralık tazminat davası açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açtığı davanın son duruşmasında, İnce'nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, “Kitaptaki iddianın daha önce yalanlanmadığını” belirtti. Nasuhi Güngör tarafından kaleme alınan kitaptaki 24.01.2020 Saygı Öztürk: Erdoğan-İnce davası böyle sonuçlandı – Sözcü Gazetes https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/sayg-ozturk/erdogan-nce-davas-boyle-sonucland-5585358/ 2/4 hususların açıklanmasının kişilik hakkını ihlal olarak değerlendirilemeyeceğinin dikkate alınarak davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkemenin kararı 11 ay sonra şöyle sonuçlandı: “Muharrem İnce'nin, davanın açıldığı 28 Mayıs 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 20 bin lira manevi tazminatı, işleyen yasal faizi ile birlikte ödemesine karar verilmiştir.

İNCE'NİN DAVASI

21 Ocak 2020 tarihinde de, Muharrem İnce'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açtığı 100 bin liralık tazminat davası sonuçlandı. İnce'nin avukatı, “Müvekkilim, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde davalı taraf ile seçim mücadelesine girmiş olup bu seçim çalışmaları esnasında karşılıklı isnatlar olmuştur. Bu kapsamda benzer isnatlara ilişkin Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde davalı tarafından müvekkilim aleyhine açılan davada aleyhimize 20 bin TL manevi tazminat hükmedilmiştir. Müvekkilimin şahsi durumu ve kariyeri belli olup davaya konu isnatları hak etmemiştir. Bu kapsamda söz konusu isnatlar müvekkilimin manevi bütünlüğüne saldırı boyutuna oluşmuş olup manevi tazminat koşulları oluşmuştur. Bu kapsamda davamızın kabulüne karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Davalı vekili ise savunmasında, yazar Nasuhi Güngör'ün, kitabın içeriğinin doğru olmadığını kabul ettiğini, bu durumun da tazminat davasının açıldığı Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada değerlendirildiğini söyledi. Avukat, Cumhurbaşkanı'nın, İnce ile ilgili sözlerinin de “Siyasi eleştiri” olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu. Sonuçta, mahkeme, “Emirleri Persilvanya'dan alıyor” sözlerinde, suç unsuru görmedi ve İnce'nin tazminat talebini reddetti.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık