Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.3532
  • Euro 9.9397
  • GR ALTIN 486.13
  • ÇEYREK 802.86

Erdoğan Berlin'de Putin'le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki Libya konferansı öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü.

Erdoğan Berlin'de Putin'le görüştü
  • 19 Ocak 2020, Pazar 21:37

Erdoğan görüşme öncesinde, "Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Libya’da kalıcı ateşkes ve barış sağlanması amacıyla Berlin’de düzenlenecek konferans öncesinde ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, görüşme öncesi yaptığı basın açıklamasında, “Hafter’in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir” dedi.

Erdoğan, “Libya’nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi’nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir. Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter’in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı ancak girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi’nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız” diye konuştu.

Putin ise “Libya’daki bu çatışmayı bitireceğiz” dedi.

Erdoğan, Putin’den önce de, Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Fayiz Serrac ile biraraya geldi.

Erdoğan ve Putin’in geçtiğimiz hafta başında İstanbul’dan yaptığı ateşkes çağrısı sonucu Libya’da silahlar susmuş, ancak hafta içinde Moskova’da gerçekleştirilen görüşmelerde yazılı bir ateşkes anlaşması imzalanamamıştı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık