Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.2916
  • Euro 8.5355
  • GR ALTIN 477.14
  • ÇEYREK 782.89

Erdoğan: Barış Pınarı Harakatı'na başlayacağımızı Trump'a söyledim!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Barış Pınarı Harekatı'nın anlık bir gelişme olmadığını ifade eden Erdoğan, "Barış Pnarı Harakatı'na başlayacağımızı Trump'a söyledim" dedi.

Erdoğan: Barış Pınarı Harakatı'na başlayacağımızı Trump'a söyledim!
  • 18 Ekim 2019, Cuma 14:57

ABD ile yapılan mutabakata ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı'na 120 saatlik ara verdik, Teröristler 30 km dışına çıkacak. " dedi.

Erdoğan şunları söyledi: "Yaklaşık 9 günlük süreyi bölgede yaşadık. Bu süre içinde öncesi var, telefon diplomasisyle devam eden bir süreç oldu. Sayın Trump'la Putin'le yaptığımız görüşmeler var. Bunların bir kısmı özellikle BM Genel Kurulu esnasında yaşadık. Yoğunlaşan görüşmelerimizi dün gerçekleştirdik.

13 MADDELİK ORTAK BİLDİRİYİ AÇIKLADIK

Trump'la bir gün önce telefonla konuşurken buraya bir heyet gönderirseniz daha iyi konuşuruz dedim. Kendisi de heyet gönderdi. Dün de adeta işin final görüşmelerini önce Sayın Pence ile ben yaptım sonra heyetler arası görüşme gerçekleştirdik. Heyetler arası görüşme sonrasında 13 maddelik ortak bildiriyi dünya kamuyona açıkladık.

BÖLGEDE ÇATIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Şu andan itibaren 120 saatlik süreç işliyor. Bu sürede YPG'nin güvenli bölgeyi terk etmesi söz konusu. Şu anda dünkü görüşmelerimizde 120 saatlik sürede buranın boşaltılması söz konusu. Sürekli irtibat halinde olacağız.

32 km derinlik 444 km uzunlukta güvenli alan oluşturulacak. Buranın sınırı doğuda Irak sınırıdır. Bölgede bir çatışma söz konusu değil. Bu bilgiler dezonformasyondur."


ANKET

Kanal İstanbul yapılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık