Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Erdoğan-Bahçeli görüşmelerinin perde arkasında ne var?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sık ziyaretlerinin arkasında iki partinin siyasi partiler yasası ile seçim yasalarındaki anlaşmazlık olduğu iddia ediliyor.

Erdoğan-Bahçeli görüşmelerinin perde arkasında ne var?
  • 07 Mart 2021, Pazar 13:28

MHP’nin özellikle seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi konusunda ısrarlı olduğu öğrenilirken, iktidarın ise ittifakta yalnız kalma endişesinden dolayı direttiği belirtiliyor.

Baraj konusunda uzlaşma sağlanamadığından dolayı Erdoğan ve Bahçeli’nin sık sık bir araya gelerek pürüzleri gidermeye çalıştıkları ifade ediliyor.

MHP’NİN ELİNİ GÜÇLENDİRECEĞİNDEN DOLAYI İKTİDAR TEMKİNLİ!

Milligazete'de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin sık sık bir araya gelmesi siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Ziyaretlerin sıklaşması ‘Cumhur İttifakı’nda sıkıntı mı var?’ sorusunu akıllara getirirken, görüşmelerin siyasi partiler ve seçim yasası ile ilgili olduğu öğrenildi. MHP lideri Bahçeli’nin seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesini istediği bilinirken, AK Parti'nin ise bu teklife MHP’nin Cumhur İttifakı’ndaki elini güçlendireceği endişesiyle temkinli davrandığı öğrenildi.

İKTİDAR YALNIZ KALMA ENDİŞESİ YAŞIYOR

Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi durumunda MHP’nin siyaseten elinin güçlenmesi anlamı taşıyacağından iktidar partisi, yalnız kalma endişesiyle bu düzenleme için başka formüller üzerinde çalışıyor. 

Erdoğan-Bahçeli görüşmelerinin sıklaşmasının nedeni olarak özellikle seçim barajı gösterilirken, bu pürüzlerin nasıl bir formülle ortadan kaldırılacağı ise merak konusu. AK Parti'nin seçim yasası üzerindeki çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığı öğrenilirken, iki liderin mutabık kalması durumunda iki partinin detaylar üzerinde ortak çalışma yürüteceği ifade ediliyor.

YÜZDE 3,5 MUHALEFETE, YÜZDE 7 MHP’YE YARIYOR

Öte yandan seçim barajının % 3,5, 7 ve % 10 olarak kalması seçenekleri uzun süredir konuşuluyor. Yüzde 3 ve 5 yeni kurulan partilere yarayacağından dolayı iktidar partisi tarafından üstü çizilirken, % 7 ise halihazırda en çok MHP’nin işine yarayacak gibi değerlendiriliyor. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre barajın % 7’ye çekilmesi MHP’nin Cumhur İttifakı’na mecburiyeti kalmıyor ve tek başına barajı geçebiliyor. Bu durum ise AKP’nin % 50+1’i bulması MHP’siz mümkün görünmediğini ortaya koyuyor. AKP ise barajı % 7’ye çekmek yerine % 10’da bırakarak, MHP’nin ittifaktan ayrılmasını engellemek istiyor.  İki partinin karşılıklı menfaatlerinin çakışması Cumhur İttifakı’nda bazı anlaşmazlıklara neden olduğu ve Erdoğan-Bahçeli’nin de bu sebeple sık sık görüştüğü ileri sürülüyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık