Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9507
  • Euro 16.7851
  • GR ALTIN 932.72
  • ÇEYREK 1534.8

Erdoğan, ABD’li şirketlerle zirve yapacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 20'ye yakın ABD'li büyük şirketin üst düzey yöneticisiyle videokonferans yöntemiyle Çarşamba günü akşam saatlerinde bir araya gelecek.

Erdoğan, ABD’li şirketlerle zirve yapacak
  • 25 Mayıs 2021, Salı 3:12

Konuya yakın dört kaynağın verdiği bilgiye göre, görüşmenin gündeminde Türkiye’nin yatırım ortamı ve ekonomik görünümünün yer alması beklenirken; bir kaynak Haziran’da gerçekleşecek Biden-Erdoğan görüşmesi öncesinde, toplantının ABD’li firmalar ile nabız yoklama niteliği de taşıdığını söyledi.

İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAKLAR

Beyaz Saray’dan Nisan ayında yapılan açıklamada, Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Haziran ayındaki NATO zirvesinde görüşme konusunda mutabık kaldıkları duyurulmuştu. Liderler zirvede ikili görüşme yapacaklar.

ŞİRKETLERDEN GELEN SORULARI YANITLAYACAK

Toplantıda bir konuşma yapacak olan Erdoğan daha sonra şirketlerden gelecek soruları yanıtlayacak.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak “Toplantıya 20’ye yakın ABD’li büyük şirketin en üst yönetim kademesi katılacak. ABD Ticaret Odası, TOBB, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin birlikte düzenlediği bir organizasyon olacak” dedi.

ABD Ticaret Odası Sözcüsü email ile yaptığı açıklamada, toplantının özel ve gizli olduğunu belirterek, daha fazla detay paylaşamayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve TOBB konuyla ilgili yorum yapmadı.

BİDEN GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ HAZIRLIK

Konu hakkında bilgi sahibi bir diğer kaynak da Erdoğan ve ABD’li firmalar arasında planlanan görüşmeyi teyit ederek, “Haziran’daki NATO Zirvesi’nde Erdoğan ile Biden’ın görüşmesi bekleniyor. O görüşme öncesi bir ön hazırlık niteliğinde. ABD’li firmalar ile nabız yoklanacak. İç ve dış kamuoyuna beraberiz mesajını göstermek istiyorlar: Türkiye önemli bir partner mesajı” diye konuştu.

Sözcü

Erdoğan: ABD ile uzun yıllara sarih köklü, çok boyutlu müttefiklik ilişkimizi önemsiyoruz Erdoğan: ABD ile uzun yıllara sarih köklü, çok boyutlu müttefiklik ilişkimizi önemsiyoruz

Erdoğan: ABD ile çalışmaya devam edeceğiz! Erdoğan: ABD ile çalışmaya devam edeceğiz!


yukarı çık