Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.7754
  • Euro 9.4552
  • GR ALTIN 460.02
  • ÇEYREK 754.72

Ensar'da patlak veren iğrençliğe Soylu'dan gecikmeli soruşturma izni

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ensar Vakfı’nın Karaman şubesinde çalışan bir öğretmenin 10 öğrenciye cinsel istismarda bulunmasına ilişkin olayla ilgili o dönem görev yapan 3 müdür için soruşturma izni verdi. Dönemin valisine ise soruşturma izni çıkmadı.

Ensar'da patlak veren iğrençliğe Soylu'dan gecikmeli soruşturma izni
  • 06 Ekim 2019, Pazar 11:47

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ensar Vakfı’nın Karaman Şubesi’nin yasadışı yurtlarında çalışan bir öğretmenin Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait kayıt dışı yurtlarda 10 erkek öğrenciye cinsel istirmarda bulunmasına ilişkin olayda dönemin İl Milli Eğitim Müdürü olan Asım Sultanoğlu, Özel Öğretim Kurumları Şube Müdürü Ahmet Bayır ile İl Dernekler Müdürü Ömer Sezer hakkında soruşturma izni verdi.

VALİ’YE SORUŞTURMA İZNİ YOK

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Soylu, dönemin valisi Murat Koca hakkında ise kusuru olmadığı iddiasıyla soruşturma izni vermedi. Cinsel istismar haberlerinin ardından “İlimizde yurtları yok” diyen vali Koca’nın KAİMDER’in hizmet binasının açılışına katıldığı ortaya çıkmıştı. Kararda, cinsel istismar olayına kadar Karaman’daki Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait kaçak yurtların hiç denetlenmediği vurgulandı.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı kayıt dışı yurtlarda 2012-2015 arasında 10 çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıkmıştı. Sanık öğretmen Muharrem Büyüktürk, 2016’daki yargılama sonucunda 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkûm edilmişti. Kaçak yurtları denetlemeyerek olayda sorumlulukları bulunduğu öne sürülen Karaman’daki ilgili kamu görevlileri hakkında da birçok suç duyurusunda bulunulmuştu. Bunlardan birini de eski yargıç, avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu yapmıştı. Teftiş Kurulu Başkanlığı, incelemesini tamamlayarak, Soylu’ya raporunu sundu. Raporu inceleyen Soylu, incelemenin soruşturmaya dönüştürülmesine karar verdi.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık