Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.8228
  • Euro 11.4568
  • GR ALTIN 567.21
  • ÇEYREK 928.17

Emniyet, Fettah Tamince’yi bulamadı

Hakkında daha önce açılan FETÖ soruşturmalarında takipsizlik kararı verilmesinin ardından Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yönetim kurulu üyeliğine atanan Fettah Tamince bir davada hakkında verilen zorla getirilme kararına rağmen duruşmaya gelmedi. Emniyet yetkilileri, Tamince’yi ‘bulamadıklarını’ söyledi.

Emniyet, Fettah Tamince’yi bulamadı
  • 16 Ocak 2020, Perşembe 21:23

Hakkında açılan 2 FETÖ soruşturmasında takipsizlik kararı verilen bir davada ise beraat eden ve Kültür ve Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yönetim kurulu üyeliğine atanan Fettah Tamince, başka bir dava için hakkında zorla getirilme kararı olmasına rağmen duruşmaya gelmedi.

Emniyet’in konuyla ilgili mahkemeye verdiği yanıtta Tamince’ye ulaşılamadığı bilgisinin yer alması dikkat çekti.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, İstanbul’daki mahkeme de zorla getirmeden vazgeçerek, talimat evraklarını Antalya’daki mahkemeye iade etti. Bu durumu eleştiren davanın sanığı, eski hâkim Osman Kaçmaz, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Emniyet teşkilatı, herkesin tanıdığı, bildiği kişiye ulaşamıyor” dedi.

Eski hâkim Osman Kaçmaz, sosyal medya hesabından 16 Ekim 2018’de, iş insanı Tamince’yi “Dokunulmayan işadamı Tamince FETÖ’nün her yerindeydi”, “Zimmetine geçirdiğin paraları öde önce” sözleriyle eleştirdi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Tamince’nin şikâyeti üzerine Kaçmaz hakkında “hakaret” suçundan dava açtı. Antalya 25. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat evrakı göndererek, Tamince’nin müşteki olarak 9 Aralık’ta ifadesinin alınmasını talep etti. Ancak Tamince, belirtilen tarihte talimat duruşmasına katılmadı. İstanbul’daki mahkeme, Tamince hakkında ifadesinin alınması için “zorla getirme emri” çıkardı.Talimat davasının ikinci duruşması İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 13 Ocak günü görüldü. Ancak duruşmaya gelen olmadı. Tutanağa “Sanık hakkında çıkarılan zorla getirmeye cevap var, sanığa ulaşılamadığının bildirildiği görüldü, okundu” diye not düşen hâkim, işi biten talimatın Antalya’daki mahkemesine iadesine karar verdi. Emniyet’in Tamince’ye ulaşılamadığını bildirmesi ise soru işaretlerine neden oldu

‘ÜSTÜNLERİN HUKUKU OLDU’

Bu durumu değerlendiren Osman Kaçmaz, şunları kaydetti: “Artık hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku olmuş. Parası olan, gücü olan artık yargıyı kaale almıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Emniyet teşkilatı, herkesin tanıdığı, bildiği kişiye ulaşamıyor. Bunu çok manidar buldum. Tamince bırakın sanıkken ifade vermeyi, müştekiyken dahi ifade vermiyor. Yargının tarafsız olması gereken kuvvetler ayrılığı bir parçası olmasına karşın bu şekilde davranması halkımızda da endişe yaratmaktadır. Sadece bu örnek üzerinden dahi bakıldığında, konuda tüm anayasal kurumların bir an önce yargıyı yeniden dizayn etmeleri gerektiğini düşünüyorum.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık