Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Efsane Reşit Karabacak hayatını kaybetti

Güreş camiasının önemli isimlerinden Reşit Karabacak, Korona virüsü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu.

Efsane Reşit Karabacak hayatını kaybetti
  • 19 Kasım 2020, Perşembe 12:06

Türk güreşine yaşattığı başarılarla damga vuran camianın önemli isimlerinden Reşit Karabacak, 66. yaşında hayata veda etti. Tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybeden Karabacak, bugün Bursa’da kılınacak ikindi namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Babasının güreşçi olmasına karşı çıkmasına rağmen ‘pehlivan’ oldu. Minder pehlivanlar gibi güreşen Karabacak, sayısını tam olarak kendisinin bile bilmediği ama “500’e yaklaştım” dediği sayıda milli oldu.

1973 yılında İzmir’de mindere adım atan Türk güreşinin efsanesi, Erzurum’da doğup Balkanlar’da madalya kazanmaya kadar giden hayatında hiç Olimpiyat madalyası kazanamasa da Türk güreşinde adını sayılı atletler arasına yazdırmayı başardı.

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA GÜMÜŞ VE BRONZ

Güreşe başlamasından henüz 4 yıl geçmişti ki Bursa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 74 KG’de gümüş madalya kazandı. Bir yıl sonra Sofya’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden Pyotr Marta’ya yine takılan Reşit Karabacak bu kez de bronz madalyayı boynuna geçirmişti.

Belki de güreş tarihinde kendisi kadar sıklet değiştiren sporcu olmamasına rağmen Karabacak, 68’de güreşti, 100’de de… 68, 74, 82, 90 ve 100 olmak üzere 5 sıklette mindere çıkan Karabacak, Akdeniz Oyunları’nda ik kez altın madalya kazandı. 1983’te 82 KG’de Kazablanka’da şampiyon olan Reşit Karabacak’ı havalimanında binlerce kişi karşılaşmıştı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık