Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.555
  • Euro 17.5488
  • GR ALTIN 969.82
  • ÇEYREK 1595.7

'Dövize sınırlama' iddiası ülkeyi karıştırdı!

Arjantinliler, geçtiğimiz hafta yapılan bazı düzenlemelerin ardından başlayan tasarruf sahiplerinin dövize erişiminin zorlaştırılacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle bankalara hücum ederek döviz mevduatlarını boşalttı.

'Dövize sınırlama' iddiası ülkeyi karıştırdı!
  • 05 Aralık 2021, Pazar 14:39

Arjantinliler, hükümetin tasarruf sahiplerinin dövizlerine erişimini zorlaştıracağı yönündeki spekülasyonların ardından bankalara hücum etti.

Bankalardan döviz çekme işlemi son 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Arjantin merkez bankası, önceki hafta ülkede artan devalüasyon beklentileri arasında azalan rezervleri kontrol altına almak ve pesonun değerini koruma amacıyla bazı önlemler yayınladı.

Merkez Bankası artık bankaların bir işlem gününün sonunda net nakit dolar pozisyonu tutmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Kararın tüketicilerle ve şirketlerle ilgisi bulunmasa da, bu hamle yüzde 50’nin üzerinde enflasyonun olduğu ve bu nedenle insanların dövize yöneldiği ülkede tasarruf sahiplerini paniğe itti.

MEVDUATLARIN YÜZDE 2,5’İ BOŞALDI

Merkez bankasının internet sitesinde yayınlanan son verilere göre, kişiler ve şirketler haftanın ilk iki gününde toplam mevduatın yüzde 2,5’ine denk gelen yaklaşık 400 milyon doları finansal sistem çekti.

Bu hareket, dolar çekimlerinde yeni sınırlandırmaların gelebileceğine dair söylentileri daha da besledi.

Kaynak: Sözcü
Etiketler: dolar arjantin

yukarı çık