Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8155
  • Euro 20.4398
  • GR ALTIN 1167.2
  • ÇEYREK 1919.6

Dombıra sanatçıları İstanbul’da klip çekti

Kazakistan’dan gelen sanatçılar, “Uluslararası Dombıra Festivali” için toplu şekilde dombıra çaldıkları bir klip hazırlıyor.

Dombıra sanatçıları İstanbul’da klip çekti
  • 03 Temmuz 2020, Cuma 17:02

Kutlama, temmuz ayının ilk pazar günü kutlanmak üzere ilan edilen “Ulusal Dombıra Günü” çerçevesinde düzenleniyor. Klibin çekimleri 25 ayrı ülkede gerçekleştiliyor.

Türkiye’deki organizasyonu ise Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Kazakistan Kültür ve Eğitim Derneği üstlenmiş durumda.

Kazakistan Kültür ve Eğitim Derneği Başkan Yardımcısı Nazgül Gözütok, projenin dünyada ilk kez gerçekleştiğini ve Türkiye’den 8 sanatçının yer aldığını kaydetti.

Kazakistan Kültür ve Eğitim Derneği’nin geleceğe yönelik projelerine de değinen Gözütok, “Dernek olarak, pandemi yüzünden bazı projelerimizi gerçekleştiremedik. Ancak gelecekte Istanbul’da Kazakistan kültürünü yaşatacak festivaller düzenleme planımız var.” dedi.

Eski bir Türk çalgısı olan ve Orta Asya ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılan dombıra, ortak kültürümüzün önemli bir unsuru.“Ulusal Dombıra Günü” 5 Temmuz 2020 Pazar günü kutlanacak.

MilliDüşünce


yukarı çık