Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6816
  • Euro 10.1925
  • GR ALTIN 492.14
  • ÇEYREK 807.28

Domates sadece tarlada ucuz

Domates son bir yılda en fazla zamlanan ürünler arasında yer alırken, çiftçiden alım fiyatı geçen seneyle aynı kaldı. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde çiftçiler, maliyetleri katlanırken fiyatın aynı kalmasına tepkili.

Domates sadece tarlada ucuz
  • 07 Ağustos 2021, Cumartesi 17:35

Türkiye’nin salçalık domates ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde hasat sancılı başladı.

Bu yıl salçalık domateslerini toplamaya başlayan üreticiler, açıklanan alım fiyatları karşısında ne yapacaklarını şaşırdı.

MALİYET KATLANDI, TARLA FİYATI AYNI KALDI

Salçalık domateslerin geçen seneki fiyat olan 50 kuruştan alınması müstahsilleri isyan noktasına getirdi.

Mazot, gübre, işçilik, ekipman giderleri yüzde 100’e yakın artan üreticiler, domates fiyatlarına zam beklerken, mahsullerinin bu yıl da aynı fiyattan alınmasına tepki gösterdi.

Çiftçinin ürün alması için tarlasına atması gereken üre gübresi geçen yıl 150 lirayken, bu sene 250 liradan satılıyor. Geçen yıl 200 lira olan 18:46 gübre bu yıl 350 liraya yükseldi.

Gübre ve diğer giderler bu kadar zamlanmasına rağmen ürün fiyatlarının artmaması çiftçileri üzüyor.

MARKET FİYATI YÜKSEK

Tarladan 50 kuruşa alınan domatesin 4 kilosundan 1 kilo salça elde ediliyor. Bu salça ise marketlerde 12 liradan satılıyor.

Aynı şekilde 50 kuruşa alınan salçalık domates pazarda 3 liradan satılıyor. Tarlada ucuz olan domates, vatandaşın sofrasına giden yolda el değiştirdikçe cep yakıyor.

Kaynak: Sözcü

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık