Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.1515
  • Euro 9.7379
  • GR ALTIN 454.08
  • ÇEYREK 745.88

Doğu Türkistan'da Çin destekli kitlesel tecavüz gerçeği

Doğu Türkistan’da yer alan toplama kamplarında kadınlara yönelik tecavüz iddialarının gerçekliği son yayınlanan raporlar ile daha da güçlendi.

Doğu Türkistan'da Çin destekli kitlesel tecavüz gerçeği
  • 12 Şubat 2020, Çarşamba 22:25

Ocak ayının sonunda Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından toplama kamplarına dair bir rapor, Alman medyasına sızdı.

QHA'da yer alan habere göre; Raporda kamplardaki tecavüzlere dair önemli bilgiler yer aldı. Birkaç gün önce ise New York Times tarafından yayınlanan makalede Kazakistan’da bulunan ve Kazak ve Uygur toplama kampı kurbanları ile görüşen gazeteci kamplardaki tecavüz örneklerini dile getirdi.

UYGUR KADINLARI, ÇİNLİ ERKEKLER İLE EVLENMEYE ZORLANIYOR

Yayınlanan makalede toplama kampının tanıkları zincirlemeden, iple bağlanmaya ve tavana asılmaya kadar birçok işkence yöntemini aktarıyor. Bu tür uygulamaların Çin’de yaygın olarak bilinen “kaplan tezgahı” adlı işkence yöntemine benzediği ifade ediliyor. Uygur aktivistlerinden Ruşen Abbas da konu ile ilgili, “Uygur kadınlar ‘çifte akraba programı” adı altında Han Çinlileri ile evlenmeye zorlanıyorlar. Bu hükumet destekli bir kitlesel tecavüzdür. Uygur kadınlar evlerinde Han erkekleri ile yataklarını paylaşmaya zorlanıyor ve kamplarda tecavüze uğruyor.” ifadelerini kullandı.

TİBET’TE DE AYNI YÖNTEMLER UYGULANIYORDU

Çin Komünist Partisi’nin tecavüz uygulamaları yeni değil. Tibet’te de aynı şekilde Çin’in sözde “yeniden eğitim” programı içerisinde tecavüzün önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Özellikle Tibetli keşişlerin ve rahibelerin tutulduğu kamplarda rahibelere yönelik tecavüz örnekleri birçok Tibetli tanık tarafından daha önce aktarılmıştı.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık