Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2893
  • Euro 10.1111
  • GR ALTIN 489.17
  • ÇEYREK 802.89

Diyarbakır Barosu’ndan PKK’ya 'çocuk' tepkisi

PKK’ya yakın yayın organlarında bazı çocukların örgüte katılmalarına ilişkin haberlerin yayınlanması üzerine Diyarbakır Barosu tepki gösterdi.

Diyarbakır Barosu’ndan PKK’ya 'çocuk' tepkisi
  • 10 Ağustos 2020, Pazartesi 14:09

PKK’ya yakın yayın organlarında bazı çocukların örgüte katılmalarına ilişkin haberlerin yayınlanması üzerine Diyarbakır Barosu tepki gösterdi.

Örgüte katılan kız çocuklarının görüntülerinin yayınlanmasının ardından örgüte birçok kesimden tepki geldi.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Komisyonu da sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

Savaşların ilk mağdurlarının her zaman çocuklar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “UNICEF, ‘Bugün çatışmalara sahne olan ülke sayısı Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin benimsendiği 1989 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştır. Günümüzde her dört çocuktan biri şiddetli çatışmaların ya da doğal afetlerin etkilediği ülkelerde yaşamaktadır. 28 milyon çocuk savaş ve güvensizlik gibi nedenler yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu çocuklardan pek çoğu okuldan birkaç yıl uzak kaldığı gibi gelecekteki eğitimleri ve kariyerleri açısından önem taşıyan eğitim belgelerinden de yoksun kalmaktadır. Çatışmalar ya da doğal afetler, çoğu başka ülkelere giden ya da kendi ülkesinde yerinden edilen 75 milyon çocuğun ve gencin eğitimini kesintiye uğratmıştır. Bu, tek tek her çocuk için kişisel bir trajedi anlamına gelmektedir. Bir kuşağın tamamının hayallerini terk etmesi insan potansiyelinin korkunç biçimde israfı demektir. Daha da kötüsü, eğitimsiz çocuklardan kayıp, hayal kırıklığı yaşayan ve öfkeli bir kuşak yaratılması ileride hepimizin bedel ödeyeceği tehlikeli bir risk sayılmalıdır’ şeklinde son derece önemli tespitler yapmıştır. Hangi sebeple ve kim tarafından uygulanırsa uygulansın, çocukların savaşlarda veya silahlı çatışmalarda kullanılması insanlık değerlerine ve insancıl hukuk ilkelerine aykırıdır. Çocuklar; savaşlarda, çatışmalarda ve düşmanlıklarda bir taraf haline getirilmemelidir” denildi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık