Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0334
  • Euro 9.4934
  • GR ALTIN 491.14
  • ÇEYREK 806.24

Diyanet'ten IBAN fetvası: Yöneticiye mal lazım olursa...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada, "Devlet Adamına Nasihatler" kitabındaki "Yöneticiye mal lazımdır, malın tahsili halktan olur" tavsiyesini hatırlatarak halktan para toplamayı savundu.

Diyanet'ten IBAN fetvası: Yöneticiye mal lazım olursa...
  • 18 Nisan 2020, Cumartesi 13:47

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada, Osmanlı döneminde yazılan, "Devlet Adamına Nasihatler" kitabındaki "Yöneticiye mal lazımdır, malın tahsili halktan olur" tavsiyesini hatırlatarak halktan para toplamayı savundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı halktan para toplamak için başlattığı kampanya kapsamında personelden en az 250 TL bağış yapmasını ve bağış dekontlarının müftülüklere bildirmesini talep ederken, Diyanet’te Başkanlık Müşaviri olarak görev yapan Ahmet Belada ise Sarı Mehmet Paşa’nın, “Yöneticiye de mal lazımdır. Mal tahsili halktan olur” tavsiyesini hatırlattı.

2017 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Müşavirlik görevini yürüten Ahmet Belada, Diyanet’e yakınlığı ile bilinen internet sitesi için bir yazı kaleme aldı. Belada, Lale Devri Defterdarlarından Sarı Mehmet Paşa’nın yazdığı, “Devlet Adamlarına Nasihatler” kitabını yeniden okuduğunu belirtti.

DİYANET VAKFI'NDAN 'ZEKAT HAZIRLAMA MODÜLÜ'

Belada, aralarında, “Kötü sözlü olma, cömert ol. Toplum düzenini bozmayı adet etme” gibi önerilerin de yer aldığı kitaptaki toplam 42 tavsiyeyi de paylaştı. Lale Devri döneminde yazılan kitaptaki, “Yöneticiye de mal lazımdır. Mal tahsili halktan olur” tavsiyesi de Belada’nın kitaptan aktardığı tavsiyeler arasında yer aldı.

Diyanet’in, “kara kutusu” olarak nitelendirilen ve 2018 yılında 1,3 milyar TL bağış toplayan Diyanet Vakfı da zekat hesaplama modülü hazırladı. Vakfın, “Ramazan ayında zekat vermek isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamak” gerekçesiyle hazırladığı zekat sitesinde, “Otomatik zekat hesaplama” sistemi yer aldı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık