Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6509
  • Euro 10.1588
  • GR ALTIN 493.94
  • ÇEYREK 810.39

Diyanet'ten flaş 'Umre' açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan’ın umre ibadeti için yurt dışından ziyaretçi kabul edeceklerini bildirmesi üzerine yaptığı açıklamada, şu an için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyeceğini ancak bu listenin ilerleyen günlerde güncellenebileceğini açıkladı.

Diyanet'ten flaş 'Umre' açıklaması!
  • 08 Ağustos 2021, Pazar 17:34

Son 1.5 yıldır umreye gelecek yabancı ziyaretçilere kapılarını kapayan Suudi Arabistan, ülke dışından umre için geleceklere kapılarını kademeli olarak açma kararı aldı.

Suudi yetkililer 9 Ağustos'tan itibaren corona virüsü aşısı olanların kabul edileceğini duyurdu.

Ancak Diyanet Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Diyanet’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın yarından itibaren umre ibadeti için yurt dışından ziyaretçi kabul edeceklerini duyurmasının ardından aşağıdaki hususların kamuoyuyla paylaşılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

Duyuruda umre ziyaretinde bulunacakların, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de ibadet edeceklerin Suudi Arabistan’da onaylı Kovid-19 aşılarını yaptırmalarının ön koşul olduğu belirtilmiştir.

* Ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine riayet edilerek günlük 60 bin, aylık ise yaklaşık 2 milyon umrecinin kabul edileceği kaydedilmiştir.

LİSTEDE TÜRKİYE DE VAR

* Bununla beraber hangi ülkelerden umreci kabul edileceği ve ülkelere kaç kişilik kontenjan verileceğinin ise ülkelerin vaka sayıları da göz önünde bulundurularak ilerleyen günlerde netleşeceği paylaşılmıştır.

* Ancak şu an için Türkiye, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan, İran, Hindistan, Mısır, Lübnan'ın da bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyecek, bu listeler ilerleyen günlerde belli periyotlarla güncellenecektir. Konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık