Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5068
  • Euro 18.2571
  • GR ALTIN 988.97
  • ÇEYREK 1628.2

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıkladı: ABD ile 'ortak çalışma grubu' oluşturuldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili olarak Washington yönetimi ile teknik seviyede bir Çalışma Grubu kurulacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıkladı: ABD ile 'ortak çalışma grubu' oluşturuldu
  • 30 Aralık 2020, Çarşamba 14:29

Çavuşoğlu, 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısı düzenledi. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Burada yaptığı konuşmada Çavuşoğlu, 2020'de Türkiye'nin girişimci ve insani dış politikasının yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

ABD: YAPTIRIMLAR İÇİN ORTAK ÇALIŞMA İSTEDİ, EVET DEDİK

Diğer taraftan, ABD’nin CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımlarının hafif ya da ağır olmasının önemli olmadığını, siyasi olarak yanlış bir karar olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun Türkiye’nin egemenlik haklarına saldırı olduğunu ifade etti. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımları konusunda bir ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu söyledi. 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman diyalogdan yana olduğu için söz konusu teklife evet dediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, bugünkü toplantının kapalı bölümünde "ABD ile S-400 konusunda Ortak Çalışma Grubu kurulmadı. Teknik görüşmeler var. Türkiye ile ABD makamları arasında yaptırımlar konusunda teknik seviyede bir Çalışma Grubu kurulacağını" söyledi. 

 

 


yukarı çık