Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8736
  • Euro 10.4799
  • GR ALTIN 499.04
  • ÇEYREK 819.47

Dezenfektan skandalında yeni iddialar!

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında iddialar peş peşe geliyor. Bakanlığı döneminde kendisine ait firmadan 9 milyon TL'lik dezenfektan alan Pekcan, firmaya has gümrük ayarı da yapmış.

Dezenfektan skandalında yeni iddialar!
  • 02 Mayıs 2021, Pazar 15:35

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait olan Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi hakkında iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı'na, kendisine ait firmadan 9 milyon liralık dezenfektan alındığının ortaya çıkmasının ardından görevden alınmıştı.

Bakanlığı döneminde evinin tadilat masraflarını da bakanlığa ödettiği iddia edilen Pekcan'ın ortağı olduğu Nanoksia için yeni bir iddia daha ortaya atıldı.

İddialara göre Pekcan, gümrük vergisini Nanoksia için indirdi. Rakipleri gümrükte yüzde 18 KDV öderken Nanoksia sadece yüzde 8 ödedi.

'YÜZDE 8'LİK DİLİME DAHİL EDİLDİ'

Sözcü yazarı Serpil Yılmaz bugünkü köşesinde "Nanoksia için mi ithalatta vergi oranı indirildi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yılmaz yazısına göre  Pekcan'ın  ortağı olduğu Nanoksia Gümrük Tarife Cetveli'ne yapılan bir ekle yüzde 18 KDV ödeyen ürünler listesinden çıkarılıp, yüzde 8'lik dilime dahil edildi.

Yılmaz'ın yazısı şu şekilde: Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'yla, “Gümrük Tarife Cetveli”ne yapılan “ek”; uygulayıcısı “patron bakanın” bakanlığı olunca dikkat çekiyor.
Gümrükler Genel Müdürlüğü'nden 4 Kasım 2016'da tüm Bölge Gümrük Müdürlerine gönderilen “Ruhsar Pekcan isimli şahıs Emine Erdoğan Hanımefendi'nin adını kullanarak gümrüksüz eşya ithal edebilir, teyakkuzda olunuz” mailine ulaşmış, paylaşmış bir gazeteci olarak kuşkulanmakta haksız olmadığımı okuyacaksınız…

Pekcan bu tarihten 20 ay sonra bakan olarak atanmıştı.
Koltuğunu Pekcan'a devreden dönemin Gümrük Bakanı  Bülent Tüfenkci, arkadaşımız İsmail Saymaz'a “İhbar doğrulanamadı” derken; iki yönlü açıklama yapıyor:
Birincisi, “Olayı bilmiyordum, yazınızdan öğrendim.”
İkincisi, “O dönem ben de araştırdım.”
Mail halen sırrını koruyor; Pekcan'a isnat edilen kaçakçılık ithamına konu olan olay neydi?

Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'ın şirketi Nanoksia Biyoteknoloji'nin; Ticaret Bakanlığı'na Şubat 2020 itibarıyla “Nanoksia Yüzey Dezenfektan” sattığını, Odatv'de Can Özçelik imzalı (16 Nisan 2021) haberden öğrendik…

Pekcan “kendi bakanlığına ürün satmakla” yetinmemiş; Gümrük Tarife Cetveli'ne yapılan bir ekle pazar genişletme, rakiplerini eleme atakları da geliştirmiş.
13 Mayıs 2020'de yapılan ek; Nanoksia'nın yüzde 18 KDV ödeyen ürünler listesinden çıkartılıp, yüzde 8'lik KDV dilime girmesine yol olmuş…
Ruhsar Pekcan

Hatırlayınız… Ticaret Bakanlığı'nın, Nanoksia Biontech'ten 507 bin 880 TL'lik dezenfektan ürünü aldığını kabul etmesi; 9 milyon TL'lik Nanoksia sattığı iddialarını yalanlaması, Pekcan'ın aynı günün gecesi (21 Nisan) “görevine son” verilmesini engellemedi.

Pekcan'a soralım; toplam Nanoksia satış oranınız ve kar oranınız nedir?

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık