Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9855
  • Euro 18.3695
  • GR ALTIN 1032.6
  • ÇEYREK 1700.2

DEVA Partisi’nden Ali Erbaş çıkışı

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın tartışma yaratan tutum ve açıklamalarıyla ilgili, "Anayasayı açıkça ihlal etmektedir" diye konuştu. Şahin, "İktidarın sosyal medyaya sansür koymak üzere getirdiği yasayı Diyanet İşleri Başkanının eliyle topluma pazarlamasına müsaade etmeyeceğiz." dedi.

DEVA Partisi’nden Ali Erbaş çıkışı
  • 10 Eylül 2021, Cuma 16:41

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin'in gündeminde okulların açılmasıyla birlikte artan eğitim masrafları, Diyanet İşleri Başkanı'nın açıklamaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca 15 Ekim 2021 tarihi itibarıyla uygulanacak olan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararları ve seçim barajı konusu vardı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Şahin'in açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

“İktidar, toplumsal sorunlarda ya da sorun olarak yorumladığı konuların çözümü veya bastırılmasında Diyanet'le daha sık çalışacak gibi görünüyor. Anayasa’ya göre Diyanet İşleri Başkanının görevi; İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmektir. Diyanet İşleri Başkanı, siyasetin konusu olan alanlara girerek anayasayı da açıkça ihlâl etmektedir ve kendisini itibarsızlaştırdığı gibi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da saygınlığına zarar vermektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin en önemli zafiyetlerinden biri de ister yürütmede ister yargıda olsun kamu yöneticilerini politize etmesidir.

“DİYANET BAŞKANI ELİYLE SOSYAL MEDYA SANSÜRÜNÜN PAZARLANMASINA MÜSADE ETMEYECEĞİZ”

DEVA Partisi olarak, basın özgürlüğünün insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir devlet için öneminin bilincindeyiz. Basın özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağımızı taahhüt ediyoruz. İnternet mevzuatının uluslararası standartlara uygun bilgiye erişimi ve ifade özgürlüğünü kısıtlamayacak biçimde uygulanmasını sağlamak için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçireceğiz. İktidarın sosyal medyaya sansür koymak üzere getirdiği yasayı Diyanet İşleri Başkanının eliyle topluma pazarlamasına müsaade etmeyeceğiz. Diyanet İşleri Başkanı’na da buradan tavsiyemiz; unutmayınız ki alimler ve yargıçlar, iktidar önünde cübbelerini iliklemezler.


yukarı çık