Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9676
  • Euro 18.5522
  • GR ALTIN 1031.0
  • ÇEYREK 1698.8

Dervişoğlu: Allah'ın izniyle bu sistemi yerle bir edeceğiz

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili "Olağan durumlarda olağanüstü yetkiler kullanan bir sistemle karşı karşıyayız. O nedenle bu sistemi Allah’ın izniyle yerle bir edeceğiz. İYİ Parti olarak iktidara talibiz. Bu ucube sistemi değiştirmeye talibiz" dedi.

Dervişoğlu: Allah'ın izniyle bu sistemi yerle bir edeceğiz
  • 11 Ocak 2022, Salı 16:24

İzmir'de Selehattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde yapılan İYİ Parti Adalet Politikaları Konferansı'na katılan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirdi.

“DARBE TEŞEBBÜSÜ SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİ”

Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıların temelinde sistem değişikliğinin yattığını öne süren Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye, önemli günler geçiriyor. Bu günler bir sistem değişikliği ile başladı. Türkiye, parlamenter demokratik sistemle yönetilirken iktidarın daha önce ortaklık yaptığı grupların bir darbe teşebbüsü ortaya çıktı.

Bu teşebbüs sonrasında ülkemiz ciddi savrulmalarla karşı karşıya kaldı. Bu teşebbüsün nasıl ortaya çıktığını, sebep ve sonuçlarını zaman sorgulayacak ve yargılayacaktır. Bu darbe teşebbüsü, dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi Türkiye’de farklı bir sistemi beraberinde getirdi. Darbeler yapılabilir, ülkelerde rejimler değişebilir. Çünkü darbeler kendi mantıklarına uygun düzenler oluşturmak için yapılır. Ama bir darbe teşebbüsünün rejim değiştirdiğini tarih bu zamana kadar kaydetmemişti. Bunun olduğu tek ülke Türkiye. Asıl sorgulanması gereken nokta budur.

Darbe teşebbüsü gerçekleşti, akabinde Cumhurbaşkanı ve hükümet olağanüstü şartlardan kaynaklı olağanüstü yetkiler kullanma ihtiyacı hissetti. Ve ardından bu değişiklik gerçekleştirilmek istendi. Neticeyle, Türkiye’de bir sistem değişikliği yapıldı. Olağanüstü dönemlerde kullanabilecek yetkiler olağan durumlarda kullanılmak üzere meşrulaştırıldı. Şimdi olağan durumlarda olağanüstü yetkiler kullanan bir sistemle karşı karşıyayız.

O nedenle bu sistemi Allah’ın izniyle yerle bir edeceğiz. Bu sistem değiştiğinden itibaren ekonominin uçacağını söylediler, yere çakıldı. Dış politikada acil ve ani kararlar alabilme imkanı sağlayabileceğini söylediler ama maceraperest adımlar ve yapılan yanlış müdahaleler Türkiye’yi yalnızlaştırdı.”

Kaynak: Yeniçağ

yukarı çık