Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4316
  • Euro 10.0721
  • GR ALTIN 496.23
  • ÇEYREK 802.86

Depremler uyarıyor ama kulak asan yok

Elazığ dün 5,6’lık bir depremle sarsıldı. Can kaybı yaşanmadı ancak uzmanların açıklaması ürküttü. Afet Uzmanı Dr. Kaptan “Doğu Anadolu Fayı KAF gibi davranmaya başladı. Ama Elazığ’da yeni binalar bile yamaçlara yapılıyor. Bu da riski ve etkisini artırıyor” dedi.

Depremler uyarıyor ama kulak asan yok
  • 28 Aralık 2020, Pazartesi 13:11

Doğu Anadolu’da son dönemde yaşanan depremlere dün bir yenisi eklendi.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde önceki gün meydana gelen 4.1’lik depremin ardından saat 09.37’de merkez üssü Kavatepe olan 5,6 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Sarsıntı, hem kentte hem de Diyarbakır, Malatya, Dersim, Urfa ve Bingöl’de hissedildi. Sokağa çıkma kısıtlaması sırasındaki sarsıntı ile halk evlerinden fırladı. 6 km derinlikteki deprem can ve mal kaybına yol açmadı.

AFAD bu kez de Kandilli’den farklı açıklama yaptı; Büyüklüğü 5,3, derinliği ise 15,9 km olarak açıkladı.

Birgün'de yer alan habere göre; Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kandilli ve AFAD arasındaki çelişkili açıklamalara ilişkin “Bu çelişki iki kurumun kullandığı yazılımlardan kaynaklanıyor. Hiçbir ülkede böyle bir şey yaşanmaz. Kısa sürede düzeltilmeli. Sadece vatandaşın kafası karışmıyor, uzmanlar da çelişkiye düşüyor” dedi. Ercan, şunları söyledi: “AFAD doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı olduğu için siyasi bir kuruluş. Kandilli Rasathanesi de ikinci Abdulhamit’in kurduğu, üniversite kurumu. Basın sürekli AFAD’ı öne çıkardığı için, Kandilli haksız olarak saygınlığını yitiriyor.”

Prof. Ercan, dün meydana gelen depremin 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6.8’lik depremin artçılarından birisi olduğunu belirterek “Artçı depremler 2022’de devam edebilir. Artık Elazığ’da hem yapılar, hem de onların yüklerini taşıyan toprak aşırı yorgun” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık