Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.441
  • Euro 10.0228
  • GR ALTIN 492.95
  • ÇEYREK 802.86

Deprem uzmanı Büyük İstanbul depremi için uyardı!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi için "Marmara'da deprem eli kulağında" değerlendirmesinde bulundu.

Deprem uzmanı Büyük İstanbul depremi için uyardı!
  • 24 Aralık 2020, Perşembe 11:46

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük İstanbul Depremi için uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür, 1999 depremi sonrası bölgede çok fazla enerji biriktiğini belirterek, "Marmara'da depremin eli kulağında" dedi.

Görür, 1999'dan itibaren 30 yıl içinde bölgede büyük deprem olma olasılığının yüzde 64 olarak hesaplandığını da dile getirdi, "Bu çok büyük bir oran" dedi.

"YER KABUĞUNUN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI"

"Bu süreç en kritik olan süreç. Türkiye'de her an başka yerlerde de deprem olabilir ama özellikle benim iki bölge üzerinde bir hassasiyetim var" açıklamasında bulunan Görür'ün olası İstanbul depremi ile ilgili şunları söyledi;

Bunlardan biri İstanbul. İstanbul'un bir aciliyeti var. Bunun da nedeni 1999 depremleri. Bu depremler Marmara'nın altındaki kabuğa o kabuğun daha fazla taşıyamayacağı bir stres yükledi. Normalde 200-250 senede birikeceği enerjiyi 45-50 saniyede buraya enjekte etti. Dolayısıyla kabuk artık daha fazla dayanacak durumda değil. Zaten bunun da hesapları yapıldı. 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla, 30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak belirlendi. Bu çok yüksek bir yüzde. Dolayısıyla Marmara'da deprem eli kulağında.

"BU İSTANBUL İÇİN FELAKET ANLAMI TAŞIMAKTADIR"

"1766 yılında bu faylar biri Ağustos, diğeri Mayıs ayında peş peşe kırıldı." diyen Prof. Dr. Naci Görür,

"Ve İstanbul peş peşe 7'nin üzerinde iki depreme maruz kalmıştır. Bu İstanbul için felaket anlamını taşımaktadır. Bu işin şakası yok. Bütün çalışmalar bunu işaret etmekte." dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık