Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5639
  • Euro 10.1637
  • GR ALTIN 498.03
  • ÇEYREK 817.4

Denizin dibinde 'yuh' dedirten inşaat

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde yapılaşmanın yasak olduğu kıyı kenar çizgisi içerisinde inşa edilen yapılar tepki çekti.

Denizin dibinde 'yuh' dedirten inşaat
  • 07 Şubat 2021, Pazar 12:18

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), Kıyı Kanunu’na aykırı olarak inşa edildiği öne sürülen iki ayrı yapıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak yasadışı uygulamanın durdurulmasını talep etti.

BİR YANI ÇİMENTO LİMANI BİR YANI NÜKLEER SANTRAL

Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık beldesi sahili son yıllarda hızla betonlaşan yerlerin başında geliyor.

OdaTV'de yer alan habere göre doğu kıyısında özel bir çimento fabrikasına ait olan liman inşa edilen Yeşilovacık’ın yaklaşık 15 kilometre batısındaki Büyükeceli koyunda ise Ruslar tarafından yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın inşası sürüyor.

PLANSIZLIK VE BETONLAŞMA DOĞAL VE KÜLTÜREL TAHRİBATI ARTIRDI

Birkaç yıl öncesine kadar el değmemiş koyları, zümrüt ormanları ve binlerce yıldır zamanın koynunda saklanan keşfedilmemiş antik yerleşimleriyle büyük bir doğal ve kültürel mirası barındıran bu bölge ne yazık ki plansız yatırımlar ve hızlı betonlaşmadan büyük zarar görüyor.

Çimento fabrikasıyla tarımsal üretim alanları, çimento limanıyla balıkçı barınağının yan yana görülebildiği bu plansızlık tablosunda mermer ocaklarıyla antik kentler ve ikinci konut amaçlı tatil siteleri de birlikte yer alıyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık