Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6422
  • Euro 10.138
  • GR ALTIN 493.00
  • ÇEYREK 808.89

Demirören'in Ziraat kredisi soruldu, Bakan Elvan 'sır' dedi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'in, Demirören’in Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredinin akıbetine ilişkin önergesine, AK Partili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’dan 'Banka ve müşteri sırrı' karşılığı geldi.

Demirören'in Ziraat kredisi soruldu, Bakan Elvan 'sır' dedi
  • 18 Ağustos 2021, Çarşamba 14:35

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen verdiği soru önergesinde Demirören Holding'in 2018 yılında Doğan Medya'yı satın almak için Ziraat Bankası'ndan çektiği 750 milyon dolarlık krediyi sordu.

Bakan Lütfü Elvan önergeye verdiği yanıtta “Banka sırrı ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden bilgilerin paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” dedi.

CHP Milletvekili Alpay Antmen bu yanıta tepki gösterdi.

“BU PARA VATANDAŞIN PARASI”

Antmen, Ziraat Bankası'nın çiftçiyi desteklemesi gereken halkın bankası olduğunu belirterek “Buradan Demirören Holding'e bir medya grubunu satın alması için 750 milyon dolar ödenmiş. Bu para vatandaşın parası. Bu paranın 3 yıldır geri ödemesi başlamamış belli. Tek kuruş ödememişler. Çiftçi kan ağlarken, vatandaş açlıktan intihar ederken, yoksulluk altında ezilen vatandaşın parasını holdinge peşkeş çekmişler. Ben iktidara şahsi paralarını sormadım, halkın parasını sordum. Vatandaşın ve yetim hakkının parasını sorduğum önergeye ‘Bankacılık sırrı ve müşteri sırrı' diyorsan orada soygun ve talan vardır demektir” ifadelerini kullandı.

SORULARI YENİDEN SORDU

CHP'li Antmen, Bakan Lütfi Elvan'ın, “Müşteri sırrı' yanıtını verdiği soru önergesine yanıt bulamadığı soruları şöyle sıraladı:

- Demirören Holding, 2018 yılında Doğan Medya'yı satın almak için Ziraat Bankası'ndan çektiği 675 milyon dolarlık kredinin şu ana kadar ne kadarını ödemiştir?

- Faiz ödemesi yapılmış mıdır? Bu faiz tutarı şu anda ne kadardır?

- Kredi borcu ödenmediyse icra ve takip işlemleri başlatıldı mı?

– Ziraat Bankası Ocak 2018 yılından bu yana kaç takip ve icra işlemi başlattı? Bu kredileri çeken meslek grupları nelerdir? Banka; bahsi geçen süre zarfında kaç taşınmaz ve taşınır mülke haciz işlemi uygulamıştır? Bunlar nelerdir?”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık