Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0863
  • Euro 9.7011
  • GR ALTIN 451.33
  • ÇEYREK 740.23

Davutoğlu'nun yardımcısı 'Türk Milleti' ifadesinden rahatsız oldu!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, 'Beni zorla, baskılayarak, ‘evet ben Türküm’ dedirterek, Türklüğümü artıramazsın, artmıyor, bir değişiklik olmuyor' diyerek tek dil, tek din ve tek ulus 'dayatmasının' toplumun ruh sağlığını bozduğu ileri sürdü.

Davutoğlu'nun yardımcısı 'Türk Milleti' ifadesinden rahatsız oldu!
  • 23 Mayıs 2020, Cumartesi 3:51

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, Türkiye’de tek dil, tek din ve tek ulus 'dayatmasının' toplumun ruh sağlığını bozduğu ileri sürdü.  

Çağlar Cilara’nın YouTube kanalında sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu’nun yardımcısı İnce, Türk Ulusu kavramına bir dayatma olduğu gerekçesiyle karşı çıktı ve Türklerin, Kürtlerin, Sırpların, Arnavutların, Arapların kendi kimlikleri ile var oldukları Osmanlı’nın örnek alınmasını istedi.

TÜRK MİLLETİ DAYATMAYMIŞ!

İnce, bir başka soru üzerine “Tek din, tek dil ve tek ulus dayatması” ile ilgili sözlerine açıklık getirmeye çalıştı: “Türkiye Cumhuriyeti farklı dillerden, dinlerden, milletlerden oluşan bir imparatorluk bakiyesi olarak kuruldu. Ama Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı’ya benzemeyi, Batılı bir hayat tarzını esas alan rejim, ulus devlet mantığını esas almaya başladı. Hedef Türkiye’de bir Türk ulusu yaratmak, onu egemen kılmak, diğer Müslüman unsurları Türk ulusu içinde eritmekti. Bunun için çeşitli yollar denendi. Herkesin gerçekten Türk olduğu esas alındı. Etiler, Sümerler… Bunlar adına bankalar kuruldu. Tabii bu tutmadı. Bu sefer de 'Türk bir etnisiteyi ifade etmiyor, Türk bir kültürü ifade ediyor, o yüzden bu coğrafyada yaşayan bir üst kimlik olarak herkes Türktür' denildi. Bu da tutmuyor. Bütün bunlar dayatmalardır. Gerçekten Türk bir ırktır, bir etnisitedir, bir millettir. Kürtler de aynen öyledir. Laz da öyledir, Çerkes de öyledir. Şimdi bir arada yaşamak için mutlaka bir etnik grubun çatısı altına girmek gerekmiyor. Herkesin birbirini özelliklerini tanığı ortak değerler etrafında yaşamak mümkündür. "

“Bunun örnekleri çoktur. Osmanlı buna en yakın örnektir. Ama Türkiye Cumhuriyeti, herkes Türktür, herkes Müslümandır, diye bir dayatmayla hareket ediyor. Bu da toplumun ruh sağlığını bozuyor. Benim Kürtlüğüm, senin Türklüğünü azaltmaz. Beni zorla baskılayarak ‘evet ben Türküm’ dedirterek, Türklüğümü artıramazsın, artmıyor, bir değişiklik olmuyor. Ben korkudan ya da zihinsel olarak bir bunalım geçirdikten sonra ‘ben Türküm’ dediğim zaman bu Türklüğe de bir şey kazandırmaz. Bir devletin, bir milletin bir aydının böyle bir şeyin peşinde olması, asıl sorun budur. Şurada burada insanlar birbirine folklorik anlamda birbirine takılırken bu tür söylemler olabilir. Ama bu söylem, devlet katmanında, resmi ideoloji olarak benimsenmesi halinde asıl, o devletin vay haline… Bununla ilintili olanlar tehlikelidir.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık