Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 6.7283
  • Euro 7.5406
  • GR ALTIN 373.43
  • ÇEYREK 612.83

Davutoğlu'nun ilk mesajları!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurduğu yeni partinin adını logosunu açıklıyor.

Davutoğlu'nun ilk mesajları!
  • 13 Aralık 2019, Cuma 14:25

AK Parti'den istifa eden ve yaklaşık bir yıldır yeni parti için hazırlıklar yapan Ahmet Davutoğlu, bugün kamuoyuna partisinin adını, logosunu ve programını duyuruyor.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan kısımlar;

GELENEĞE SAYGILI ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK

"Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yürürken, geleneksel değerlerin yeniden keşfedildiği kritik bir tarihi eşikte kapsayıcı bir yenilenme ihtiyacına cevap vermek için yola çıkıyoruz. Geleneğe saygılı, vatandaşlık hukuku ve milli egemenlik konusunda modern ve çağdaş küresel bir siyaset anlayışını benimsiyoruz. Geleneğe saygılı özgürlükçülüktür ana felsefemiz.

GAZETECİLERİN YARGILANMADIĞI BİR DÜZEN...

Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir. Bütün siyasi mekanizmaları, kurumları ve teamülleri birer araç olarak görüyoruz. İnsanı ve onun temel haklarını ikinci plana iten hiçbir devlet baki olamaz. Geleneğimizde esasları konulan aklın, inancın, neslin korunması Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi özgürlük haklarını tanımlar. Dünyada otoriter yönetimlere yöneliş olmasına rağmen insanların onurlu ve başı dik yaşadığı bir ülke inşa etmeliyiz. Basında tekelleşme insanın zihnini kapatır. Sansür ve otosansür olmadığı, gazetecilerin yargılanmadığı bir düzen inşa edeceğiz.

Özgürlüğü garanti olmayan insanın onurunu koruması mümkün değildir. Güvenlik adına özgürlüklerin kısıtlnamasını dikta rejimine yol açtığı görülmüştür. Her türlü kaos girişimine karşı vatandaşlarımızın caını, malını koruyacak hak ve adalet mekanizmasının işlemesi en temel vazifemizdir.

EĞİTİMDE DAYATILMIŞ İDEOLOJİYİ REDDEDİYORUZ

Sağlık ve eğitim konularını doğumdan ölüme kadar temel insan hakları bağlamında ele alıyoruz. Sağlığı ulusal ölçekli gelecek projeksiyonumuzda ele alıyoruz. Eğitimi de formal bir formasyon olarak görmüyoruz. Resmi veya dayatılmış bir ideolojiyi reddediyoruz. İnsan devşirme değil, nitelikli insan yetiştirme olarak görüyoruz. Tek tipçi değil demokratik ve çoğulcu bir yaklaşımı benimsiyoruz.

NEZAKETTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Siyasi iletişim ilkemiz nezakettir. İnsan onuruna saldırı niteliği taşıyan, tahkir, küçük, görme, aşağılama ve nefret dili aramızda barınamaz, meşru gösterilemez. Geçen günlerde olduğu gibi siyasi muhataplarımız bize karşı hangi dili kullanırsa kullansın bu temel ilkeden asla vazgeçmeyeceğiz. Nezaketi terk etmeyeceğiz.

GELECEK PARTİSİ

Gösterilen videonun sonunda partinin adının Gelecek Partisi olduğu duyuruldu.


ANKET

Karantinada en çok hangisini özlediniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık