Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4608
  • Euro 9.0259
  • GR ALTIN 434.43
  • ÇEYREK 712.73

Davutoğlu'ndan 'Sistem' çıkışı: Keyfi bir yönetime yol açmıştır!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin keyfi bir yönetim sergilenmesine yol açtığını söyledi.

Davutoğlu'ndan 'Sistem' çıkışı: Keyfi bir yönetime yol açmıştır!
  • 20 Nisan 2020, Pazartesi 21:47

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TBMM’nin açılışının 100’üncü yılı nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle eleştirilerini dile getiren Davutoğlu, yeni sistemin keyfi bir yönetim anlayışına yol açtığını söyledi. 

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kurgusu ve uygulamaları itibarıyla Meclis’in anlamını ve işlevini, birleştirici rolünü ve demokratik misyonunu ciddi şekilde zedelemiştir. 

Türkiye'nin 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü üzerinden girdiği olağanüstü koşullar müzakere ve katılımı dışlamaya bahane kılınarak siyasi geleneğimizle uyumsuz, iddiaların aksine etkin yönetimi aksatan otoriter bir sistem kurgulanmış ve hayata geçirilmiştir. 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bir taraftan etkin değil keyfi bir yönetime yol açmış, diğer taraftan TBMM'ni etkisizleştirmiştir. 

"MECLİS VARLIK- YOKLUK SAVAŞI İÇERİSİNDEDİR" 

Sistemin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 2 yılda Meclisimizin hafızası, tecrübesi, temsil gücü ve iradesi önce yok sayılmış sonra da gece yarısı kararnamelerinin, bırakın Meclis’i, bürokratik kadrolarda bile tartışılmayan yaklaşımların tahakkümü altına alınmıştır.

Bu, aslına bakarsanız, on yıllardır vesayetle yürütülen ve çok şükür hepimizin çabalarıyla milli irade ve demokrasi lehine elde ettiğimiz kazanımların kaybedilmesine yol açmaktadır. 

Nasıl vesayet odakları milli iradeyi yok sayan, etkisizleştiren bir sistem arzusunda oldularsa, bugünkü sistem de Meclis’te tecelli eden milli iradeyi yok sayan, etkisizleştiren bir pratik üretmiştir. 

Ne yazık ki muhalefetin bile tüzük değişiklikleri ile neredeyse konuşamaz hale geldiği bir sistemde 100. yılını kutlayacağımız milli meclisimiz bir varlık-yokluk sınavı ile karşı karşıyadır. 

Açıkça söylenmesi gereken şudur: Bugün 100. Yılını kutladığımız Meclisimiz bir asır önce kurulmuş olan ilk Meclis'in niteliklerinden çok uzaktadır. 

Bugünkü Meclisimiz, iradesini, hafızasını, demokratik derinliğini, temsil gücünü ve en önemlisi millet adına kullanacağı siyasal ağırlığını maalesef büyük ölçüde kaybetmiş bir Meclis’tir. 

Bugünkü Meclis, milletin seçtiği 600 vekilin iradesine rağmen bir tek kişinin fesih kararıyla seçime gitmek zorunda kalacak bir Meclis’tir. 

 Bugünkü Meclis, ülkemizin açık ara en fazla siyasal temsil gücüne sahip olmakla birlikte en aciz siyasal organı haline getirilmiştir. 

Anayasa düzenlemesi henüz taslak halindeyken, bu mahzurların hepsini tek tek, madde madde Sayın Cumhurbaşkanına ve ilgili yetkililere en üst seviyede ilettik. 

‘Yapmayın, böylesi bir güç temerküzü bir müddet sonra kalıcı bir otoriterleşmeye dönüşür' dedik. ‘Önünüzde bir tarih yazma, ülkeyi yeniden ayağa dikme, isminizi altın harflerle yazdırma fırsatınız var kaçırmayın” dedik. 

"UYARILARI DİKKATE ALMADAN BU SİSTEME GEÇTİLER" 

Hain bir kanlı darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan kaotik ortamdan istifade edilerek, alelacele, anti-demokratik eğilimlerle Türkiye yüzde elli düzenine taşındı. 

Meclis’in yüzde 100’e yakın temsil gücüne ulaşmasına karşın Cumhurbaşkanının zar zor yüzde 50 ile seçileceği çarpık bir anti demokratik düzene geçildi. 

Bu düzenin ilk kurbanı Meclisimiz oldu. Bu düzenin ilk kurbanı milletimizin iradesi oldu 

Meclis’in güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

Gün, Meclisimizin ve milletimizin iradesini ihya etme günüdür. Gün, Türkiye'nin Meclis’inin iradesine sahip çıkacağı tam demokratik bir ülke yolunda ilerleme günüdür.

*Gün, gıpta ile bakılacak bir hukuk devletini en baştan kurma günüdür. Gün, Milletimizin hiçbir ferdinin aidiyet sorunu yaşamadığı huzurlu ve müreffeh bir ülke inşa etme günüdür.

 Gün, milletimizin emaneti olan bütçeyi, yetimin hakkını gözeterek, kamu malının üzerinde titreyerek yapacak ve denetleyecek şekilde Meclisimizi güçlendirme günüdür.

Kaynak: Yeniçağ

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık