Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.6263
  • Euro 16.3736
  • GR ALTIN 917.95
  • ÇEYREK 1510.6

Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın Putin'le baş başa görüşmesine tepki: Randevu vermeyen Biden'a duyduğu öfkeyle...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın ABD ve Rusya ziyaretleri üzerinden iktidarın dış politikasını eleştirdi.

Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın Putin'le baş başa görüşmesine tepki: Randevu vermeyen Biden'a duyduğu öfkeyle...
  • 03 Ekim 2021, Pazar 22:33

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği basın toplantısında konuştu.

“RANDEVU VERMEYEN BİDEN’A DUYDUĞU ÖFKEYLE SOÇİ’YE GİTTİ”

Hükümetin dış politikasını sert sözlerle eleştiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanı Amerika'ya giderken söyledikleriyle enflasyonu, çiftçiyi, öğrencileri, kira meselesini anlamadığını, takip etmediğini gösterdi. Dönerken de diplomasinin en basit kurallarından dahi uzaklaştığını, bihaber olduğunu ve çevresinde diplomasiyi bilen kimsenin kalmadığını gösteren açıklamalarla, kendisine randevu vermeyen Biden'a duyduğu öfkeyle Soçi'ye, yanına Bakan bile almaksızın tam bir teslimiyet psikolojisi içinde gitti.

“BÖYLE BİR DIŞ SEYAHAT OLMAZ”

Hem Amerika'dan hem de Rusya'dan, diplomasi bakımından hepimizi üzecek istiskal ölçeğinde bir tavırla karşılandı. Biden'dan randevu alamadı. Almış olsa Türk-Amerikan ilişkilerinin zirvesini yaşamış olacaktı sadece bir çay içmiş olsa… Rusya'da ise 3-4 saatlik bir toplantı için Bakanlarını bile yanına alamadan gitti. Yemek ikram ettiler mi bilmiyorum ama belki bir çay içebilmişlerdir. Böyle bir dış seyahat olmaz.

“İLK KEZ BİR CUMHURBAŞKANI, YANINDA BAKAN OLMADAN ZİYARET YAPMAK ZORUNDA KALDI”

Türkiye hiçbir ülkenin huzuruna, hesap veren, rapor veren ya da destek isteyen bir psikolojiyle oturmaz. Son Rusya ziyareti de, Amerika ile olan ilişkileri de, Çin ile olan edilgen tutum da diplomasimize kara leke olarak geçmiştir. İlk kez bir Cumhurbaşkanı veya geçmiş dönemde bir Başbakan yanında herhangi bir Bakan olmaksızın bir ziyaret gerçekleştirmek zorunda kaldı."

Sözcü


yukarı çık