Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0839
  • Euro 9.6951
  • GR ALTIN 451.12
  • ÇEYREK 740.23

Davutoğlu: Hükümetin reform yapacak ne kapasitesi ne de isteği var

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, hükümetin 2021'in reform yılı olacağı sözleri ile ilgili "Hükümetin reform yapacak ne kapasitesi ne de isteği var" diyerek iktidarın bu açıklamasının bir "kitle afyonu" olduğunu belirtti.

Davutoğlu: Hükümetin reform yapacak ne kapasitesi ne de isteği var
  • 02 Ocak 2021, Cumartesi 14:20

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin en büyük sorunu olarak gördüğü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne karşı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisini açıkladı.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın kendisini 50+1'in içine hapsettiğini ve yakında yeni arayışlara gireceğini belirtti.

Gazete Duvar'a verdiği röportajda hükümetin 2021'in reform yılı olacağı sözlerine değinen Davutoğlu bu sözlerin bir "kitle afyonu" olduğunu belirtti.

 "İktidarın ne reform yapma kapasitesi ne niyeti ne de samimiyeti vardır. Yeni bir iktidar olsanız inandırabilirsiniz. 18 yıllık iktidarın sonrasında, özellikle son 4 yılda, daha yakın olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 2.5 yılında bu sistemin mükemmel işlediğini, bir sıkıntı yaşanmadığını, ekonomide uçuşa geçtiğimizi söyleyeceksiniz ve sonra bir gün kalkıp reform gündeminden bahsedeceksiniz! Marksist bir kavram kullanmak gerekirse son dönemde reform söylemi bu yolla 'kitleleri uyuşturan bir afyon' niteliğine döndü. Var olan rahatsızlıklardan mustarip kitlelere onu unutturmak için 'şimdi bir reform yapacağız ve sihirli bir el değecek, sonra düzelecek…' Cumhurbaşkanı reform kavramını en çok 2017 referandumunda kullandı. Öyle bir sistem gelecek ki Türkiye uçacak, faizler sıfıra inecekti. O reform söylemini o kadar kuvvetli kullandıktan sonra şimdi geldiği yerde aynı sistemin yol açtığı sorunları kabullenmeden bir reform gündeminden bahsetmenin niyeti reform değil kitleleri bir dönem daha uyutarak -yani beklentiye sokarak- iktidarını sürdürmek."

Koray Aydın: Bu iktidar artık reform yapamaz! Koray Aydın: Bu iktidar artık reform yapamaz!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık