Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.5782
  • Euro 17.5545
  • GR ALTIN 972.34
  • ÇEYREK 1599.6

Davutoğlu cephesi Erken seçim için tarih verdi!

Gelecek Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı Ömer Ünal, 2021 ilkbaharında erken seçim beklediklerini ve bununla ilgili hazırlık yapmaya başladıklarını bildirdi.

Davutoğlu cephesi Erken seçim için tarih verdi!
  • 12 Mayıs 2020, Salı 22:56

Gelecek Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı Ömer Ünal, Tarafsız Haber Ajansı'na konuştu.

Teşkilat çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirten Ünal, “50 il başkanı açıklandı. 51’inci il açıklanacak. Muhtemelen 51’inci il bu hafta içinde açıklanır” dedi.

Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında (41 il) oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekiyor. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektiriyor. Her ilde üçte bir ilçenin yönetimlerinin teşkil etmesi gerekiyor, kongrelerini yapıp, il kongresinin yapılması gerekiyor.

GELECEK PARTİSİ’NİN HEDEFİ

“50 il başkanımız atandı. 41 il gerekiyordu. Biz şu an 41 ili fazlasıyla geçtik” diyen Ünal, şöyle devam etti:

“Hedefimiz var; Haziran ayı eğer kongre takvimi başlatılırsa biz Haziran sonu itibarıyla hemen hemen birçok ilçede kongreyi aynı anda yapmak istiyoruz, iki üç hafta içinde. Haziran’ın sonuna kadar ilçeleri bitirmeyi arzu ediyoruz. Temmuz ayı içinde de il kongrelerini yapmayı arzu ediyoruz.

GELECEK PARTİSİ BÜYÜK KONGREYİ AĞUSTOS AYINDA YAPMAYI PLANLIYOR

Ağustos’ta da büyük kongreyi yapmayı düşünüyoruz.

Pandemi şartları o gün ne gösterir, bilemiyorum ama nihayetinde Türkiye normalleşme sürecine girdi.

Normalleşme sürecinin durumuna göre Büyük Kongre’nin Ağustos ayında Ankara’da yapılabileceğini düşünüyorum.

KONGREYE ‘VİRÜS’ AYARI

O gün için şartlar müsait olmaz ise bununla ilgili gerekli tedbirler alınarak delegelerin katıldığı belki vatandaşın belli mesafelerle kongre salonunda yer aldığı ama delegelerin hazır olduğu bir kongre süreci olabilir.

“KONGRE YAPTIKTAN SONRA SEÇİMLERE GİREBİLİYORUZ”

Kongre yaptıktan sonra altı ay sonra seçimlere girebiliyoruz. Şubat ayı itibarıyla olacak bir erken seçimde biz direkt parti olarak seçimlere girebiliyoruz, Ağustos ayında kongremizi yaparsak. Ama bunun öncesi bir seçim olursa artık o diğer alternatifler dediğimiz planlar A Planı, B Planı, C Planı şekliyle ona da bakılır.

“ERKEN SEÇİMİN OLMA OLASILIĞI 2021 İLKBAHAR”

Erken seçimin olma olasılığını 2021 ilkbahar aylarında yüksek görüyorum. Sürdürülebilir bir yapı değil. Her sektörün kendine göre birtakım sıkıntıları ve çıkmazları var.

TEŞKİLATA ERKEN SEÇİM KONUSUNDA ALARM VERİLDİ Mİ?

Süreci yönetirken biz Türkiye’de her an bir erken seçim olacak gibi hazırlığımızı hazır etmeye çalışıyoruz teşkilatlar nezdinde, il ve ilçeler nezdinde ve Genel Merkez nezdinde. Rehavetimiz yok.

“GELECEK PARTİSİ OLARAK BİZ OLASI BİR ERKEN SEÇİM YARIN DAHİ OLSA HAZIRIZ”

Gelecek Partisi olarak biz olası bir erken seçim yarın dahi olsa bununla ilgili sahada teşkilatlar nezdinde hazırız. Bununla ilgili ‘hele bir duralım bakalım 3 yıl nasıl olsa seçim yok böyle bir modda’ değiliz.

“HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ”

Biz teşkilatlar olarak bütün il ve ilçe teşkilatları olarak olası bir erken seçimle ilgili her türlü senaryoya hazırız.

“SEÇİME SAHADA HAZIRIZ”

Biz teşkilatlar olarak il ve ilçe teşkilatları ve Genel Merkez olarak her türlü seçime sahada hazırız. Bunun hukuki alt yapısıyla ilgili de ilçe kongreleri, il kongreleri ve büyük kongremizden sonra da resmi olarak seçimlere girebilecek yapıyı elde etmek istiyoruz.”

 


yukarı çık