Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4031
  • Euro 8.9697
  • GR ALTIN 439.12
  • ÇEYREK 720.43

Davutoğlu 7 Haziran gerçeğini yıllar sonra açıkladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası AK Parti MYK’nın büyük çoğunluğunun CHP ile koalisyona onay verdiğini belirterek, “Kendi partimin içinde bana karşı bir hareketlenme başladı kongrede Eylül’de. Şunu fark ettim. İki tarafın da tabanları çok yatkın değil” dedi.

Davutoğlu 7 Haziran gerçeğini yıllar sonra açıkladı
  • 13 Temmuz 2020, Pazartesi 13:08

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran 2015'te yapılan seçimler sonrası yapılan koalisyon görüşmeleri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, AK Parti MYK’da büyük çoğunluğun CHP ile koalisyona ‘evet’ dediğini söyledi.

AK PARTİ MYK ONAY VERDİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası yapılan koalisyon görüşmeleri ile ilgili şunları söyledi:

Yetkimi kullanmakta hiç tereddüt etmem ama herkes bilir ki ben kurumsal akılla davranırım. 7 Haziran seçimlerinden sonra MKYK’yı topladım. AK Parti MKYK’sı büyük çoğunlukla ‘Cumhuriyet Halk Partisi’yle koalisyon kuralım’ dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı bana yetki verdi 1. parti olarak. Sayın Kılıçdaroğlu’yla görüştükten sonra… 10 yılların biriktirmiş olduğu bir şey var.

İstikşafi tabirini kullandım. Diplomaside kullanılan bir tabir. Birbirimizi daha yakından tanıyalım ve sağlam bir temel atalım diye. Ve çok iyi bir döküman oluştu orada.

NEDEN KURULAMADI?

Koalisyonun neden kurulmadığına açıklık getiren Davutoğlu şunları söyledi:

Kendi partimin içinde bana karşı bir hareketlenme başladı kongrede Eylül’de. Şunu fark ettim. İki tarafın da tabanları çok yatkın değil. Kemal bey de kendi tabanından tepki altında. Bizim tabanda da on yılların uzaklaşması dolayısıyla karşılıklı güvensizlik hali var.

Yukarıda anlaşıp tabana yayamazsanız bir müddet sonra kendi tabanınızla çatışmalar doğar. Birtakım o anlamda tepkiler geldi. Kurmuş olsaydık da Sayın Cumhurbaşkanının daha sonra kendisinin en yakın arkadaşı olan ve onun için 2008’de siyasete girmiş olan bana 1 Kasım sonrasında tutumuna baktığınızda, muhtemelen o koalisyon da yürümezdi.

Cumhurbaşkanının tutumu dolayısıyla. Bir uyum problemi çıkardı. Bütün Bakanlar Kurulu kararı nihayetinde Cumhurbaşkanı imzasından geçecek. Ben o zaman da seçim kaybetmiş, bir de ülkeyi bu şekilde bırakmış krizlerle… Arada o krizi benim yönetmem gerekecekti.

Yönetirdim. Ama gördüm ki çok rahat yürüyebilecek bir ilişki biçimi değil. Kurulsa ve kurumsal şekilde bu yürüseydi 15 Temmuz gibi yaşanan o acı olaydan önce tedbirler alınabilirdi belki. O zaman gördüm ki şunu göstermem gerekiyor kendi partime: Biz seçime gireriz ve kazanırız. Açık söyleyeyim herkes sahip çıkar, 1 Kasım 2016 seçimi o gün başında bulunduğum kadrolarla birlikte bizim zaferimizdir.

Yeniçağ

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık