Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.3048
  • Euro 10.8471
  • GR ALTIN 534.24
  • ÇEYREK 876.44

Çinli şirkete 1 milyar lira ödenecek!

İstanbul Havalimanı metro hattı için yapılan metro aracı alımı ihalesi sonuçlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın açtığı ihaleyi Çinli şirket CRRC Zhuzhou Locomotive Co. Ltd. Türkiye Temsilciliği kazandı. 176 aracın alımı için açılan ihalenin toplam bedeli bedeli 1 milyar 545 milyon 280 bin lira olarak belirlendi.

Çinli şirkete  1 milyar lira ödenecek!
  • 27 Nisan 2020, Pazartesi 16:52

Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul Havalimanı metro hattı için yaptığı metro aracı alım ihalesi sonuçlandı. Yapılan açıklamaya göre, pazarlık usulü ile yapılan ihaleye tek geçerli teklifi veren Çinli şirket CRRC Zhuzhou Locomotive Co. Ltd. Türkiye Temsilciliği ihaleyi kazandı. Araç alımının toplam bedeli 1 milyar 545 milyon 280 bin lira olarak belirlendi. Metro araçlarının tamamının teslimi 32 ayda tamamlanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Havalimanı metro hattı için Çin’den 176 metro aracı alımı yaptı. Metro araçlarının tamamının teslimi 2022 yılı sonunda tamamlanacak. İlk parti 2 tren seti 6 ay sonra teslim alınacak ve metro araçları için toplam 1 milyar 545 milyon 280 bin TL ödenecek.

Yeniçağ'da yer alan habere göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, 26 Aralık 2019’da “Pazarlık(MD 21/b)” usulüne göre yaptığı, “İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı 176 Adet Metro Aracı Temini ve İşletmeye Alma İşi” ihalesinin sonucu açıklandı. İhaleyi, tek geçerli teklif sahibi olan, Çin uyruklu  CRRC Zhuzhou Locomotive Co. Ltd. Türkiye Temsilciliği 1 milyar 545 milyon 280  bin TL’ye üstlendi.

METRO SETLERİNİN TESLİM PROGRAMI

İhale şartnamesine göre 176 adet aracın tamamının teslimatı 32 ayda tamamlanacak. İlk 10 tren setinin teslimatı erken teslim şartlarına göre 11 ayda tamamlanacak. İlk teslimat 2 tren seti ile başlayacak. 10. ayda 4 tren seti daha teslim edilecek ve 11. ayın sonuna kadar kalan 4 tren seti teslim edilmiş olacak. 25 tren setinin teslimi 32 ayda tamamlanacak. CRRC Zhuzhou Locomotive firmasının kabul etmesi şartıyla, 26. tren seti ve sonrası araçların bir kısmının teslim yeri ve üretim şartları Ulaştırma Bakanlığı tarafından değiştirilebilecek.

Son tren setinin tesliminden sonra saha testleri ve geçici kabul çalışmaları için 60  gün süre verilecek. Deneme işletmesi için de ayrıca 60 gün olmak üzere toplamda 120 günlük süre kullanılacak. Yüklenici bakım onarım ekipmanlarının tamamının teslimatını, montajını ve devreye almasını en geç 23. ayda tamamlayacak. İşin süresi 28 Aralık 2022 tarihinde dolacak.

PAZARLIK USULÜNÜN SEÇİLME GEREKÇESİ

Pazarlık Usulüne göre ihale düzenleyen idareler, bunun gerekçesini belirtmek durumunda. Ulaştırma Bakanlığı’nın söz konusu ihale usulünü kullanma gerekçesinde de şöyle denildi:

“Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”

Söz konusu ihale yöntemi ile idareler, ihale ilanına çıkmadan, söz konusu işi yapabilecek en az 3 istekliyi  ihaleye davet ederek, teklif vermelerini istiyor.  En uygun teklifi veren istekli ile idare pazarlık yaparak ihaleyi sonuçlandırıyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık