Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Çin'in Ankara Büyükelçiliği 'Uygurlar Türk Değil' dedi!

Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin Çırağan’da milletvekilleri, bürokratlar, gazeteci ve akademisyenlerin de bulunduğu resepsiyonda Uygur Türklerinin aslında Türk olmadığını iddia eden broşürler dağıttığı ifade edildi.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği 'Uygurlar Türk Değil' dedi!
  • 28 Haziran 2020, Pazar 15:29

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Çırağan Sarayında, milletvekilleri, bürokratlar, Sivil Toplum Kuruluşları, gazeteci ve akademisyenlerin de bulunduğu bir resepsiyon düzenledi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk,  resepsiyonda dağıtılan "Xinjiang'da Kültürün Korunması ve Geliştirilmesi" adlı kitapçığı paylaştı.

Paylaşılan kitapçıkta Uygur Türklerinin aslında Türk olmadığı, Doğu Türkistan’ın tarihte de Çin vatanı diye yazılmış olduğu görüldü. Kitapçıkta geçen cümlelerde şu ifadeler yer aldı;

"Uygur etnik grubu uzun bir göç ve etnik bütünleşme süreci sonunda oluşmuştur; Türklerin torunları değillerdir. Uygurların asıl ataları Sui ve Tang Hanedanları sırasında Moğol Yaylasında yaşayan Ouigour halkıdır.

Song Hanedanı'nda (960-1279), Batı Bölgelerinin yerel rejimleri merkezî yetkililere haraç ödedi. Rejimlerden biri olan Gaochang Uygur Krallığının Kralı, Song Hanedanını "Amca" olarak onurlandırdı ve kendisini Batı Bölgelerinde “Yeğeni" olarak adlandırken Karahan Krallığı Song Hanedanına haraç ödemek için birçok kez elçileri gönderdi."

Koncuk, sosyal medya hesabından, kitapçığa kimsenin itiraz etmediğini belirtti.

İsmail Koncuk, Twitter'dan yaptığı açıklamada broşürlere tepki göstererek, "Çin'in Ankara Büyükelçiliği’nin Çırağan’daki resepsiyonuna kimler katıldı bilmiyorum. Basında şu fotoğraf kullanılmış.”Uygurlar Türk değil” gibi içinde bir çok yalan olan broşürü kimse okumadı mı, okuduysa Uygur Türküne yapılan bu soysuzluğu sineye mi çekti? Açıklama bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık