Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.313
  • Euro 10.0878
  • GR ALTIN 489.70
  • ÇEYREK 803.62

Çin’den Uygur Türklerine skandal teklif!

Ailelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaparken Uygurlara konsolosluktan skandal ifadelerin yer aldığı bir yazı verildi.

Çin’den Uygur Türklerine skandal teklif!
  • 24 Aralık 2020, Perşembe 14:34

Söz konusu yazıda Uygur Türklerinden “Bölücülük eylemleri ve bölücü şahıslar/örgütler ile bağlantılarının kesildiğini ve bir daha böyle davranışlarda bulunmayacaklarını” beyan ettikleri bir sosyal medya paylaşımında bulunmaları istendi. Yazıda ayrıca Uygurlara, “ Doğu Türkistan” ifadesini de kullanmamaları gerektiği belirtildi.

Milligazete'nin haberine göre; Çin güçlerinin Doğu Türkistan’daki zulmü kapsamında oluşturulan toplama kamplarında milyonlarca Uygur Türkü’nün bulunduğu ifade ediliyor.

Söz konusu kamplarda bulunanlar arasında Türkiye’de yaşayan kimi Uygur Türklerinin yakınları da yer alıyor. İletişim kuramadıkları aile fertlerinden bir haber alma ve Çin’in oluşturduğu toplama kampında bulunan yakınlarının zulümden kurtulması adına çaba sarf eden Uygur Türkleri, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem düzenledi. Ailelerinden bir haber alma ümidiyle bir araya gelen Uygur Türklerine verilen bir kağıt ‘Pes artık!’ dedirtti.

KONSOLOSLUKTAN AİLELERİYLE GÖRÜŞMEK İSTEYEN UYGURLARA İMZASIZ KAĞIT

Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki bekleyişleri sırasında Uygur Türklerine güvenlik görevlileri tarafından imzasız ve mühürsüz kâğıtlar verildi. Söz konusu kâğıtlar aracılığıyla Uygur Türklerinden “Bölücülük eylemleri ve bölücü şahıslar/örgütler ile bağlantılarının kesildiğinin ve bir daha böyle davranışlarda bulunmayacaklarının” ifade edildiği bir sosyal medya paylaşımında bulunmaları talep edildi. Bahsi geçen kâğıtlarda yazan ifadeler akıllara durgunluk verirken metnin başkonsolosluktan gönderildiği belirtildi.

ÇİN'DEN UYGULARA SKANDAL ŞARTLAR

Ailelerine kavuşmak ümidiyle Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Uygur Türklerine verilen kağıtta yer alan ifadeler şu şekilde: “Bölücülük bayrağı taşımak, sözde “Doğu Türkistan” ifadesini kullanmak, kendi memleketiniz hakkında karalama yapmak vb. davranışları bırakarak, kendi sosyal medya hesabınızda açık ve net bir şekilde bu tür bölücülük eylemleri ve bölücü şahıslar/örgütler ile bağlantınızın kesildiğini ve bir daha böyle davranışlarda bulunmayacağınızı açıklayan bir postu çıkardığınız ve postun linkini lingshibaohu1@gmail.com adresine gönderdiğiniz takdirde başkonsolosluktaki yetkililer sizinle görüşme gerçekleştirebilir.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık