Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5537
  • Euro 10.1639
  • GR ALTIN 497.56
  • ÇEYREK 817.03

Çin, Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamalara bir yenisini daha ekledi!

Çin yönetimi, Doğu Türkitan'daki camilere "Dini Çinlileştirme çalışmalarına aktif katılım" mesajı içeren levhalar astı.

Çin, Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamalara bir yenisini daha ekledi!
  • 08 Ekim 2020, Perşembe 21:31

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik zulüm politikalarına bir yeni daha eklendi.

Türk ve İslam karşıtı olan Pekin yönetimi, binlerce Uygur Türkünü hapse atarken, dışarıda kalanlara da adeta bir zindan hayatı yaşatıyor.

Alınan kararla, Doğu Türkistan'daki camilere "Dini Çinlileştirme çalışmalarına aktif katılım"  levhaları asıldı.

Konuya ilişkin İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kamil Erozan'dan tepki geldi. Erozan, yaptığı açıklamada, "İnsanlara ve dini konulara sırf güvenlik penceresinden bakmak yerine, dini ve ahlaki değerlere ilişkin toplumsal ihtiyaçların onurlu bir şekilde karşılanmasını teşvik edecek yapıcı söylemleri benimsemenin daha doğru ve faydalı olacağını düşünüyoruz." dedi.

Erzozan'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Doğu Türkistan’daki camilere “Dini Çinlileştirme Çalışmalarına Aktif Destek Verelim” ifadelerini içeren panolar astırmıştır.

Anlamı “barış” olan Yüce Dinimizi “Çinlileştirme” bahanesiyle yanlış ve çarpık yaklaşımlara konu etmek hiç kimsenin haddine değildir.

Bu yaklaşıma temel teşkil eden zihniyetin Çin Halk Cumhuriyeti’nin sorunlarına çözüm getirmekten ziyade, vahim sonuçlara sebebiyet vereceğini düşünüyoruz.

İslam dinini sözde “Çinlileştirme” bahaneleriyle “Çin İslamı" gibi kavramlar ortaya atarak Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimizi disiplin altına alınabileceğini zannetmek insani ve hukuki mülahazaların aksi yönünde hareket etmek anlamına gelmektedir.

Herkesin inançlarını yaşarken alacağı din hizmetini ve benimsediği dini anlayışı devletlerin yasalarla belirleme hakkı yoktur.

Sosyolojik ve tarihi gerçeklerin yanlış okunmasından kaynaklanan bu zihniyetin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemli sorunlardan olan ve giderek artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığını daha da körüklemeye çalışması sadece kendi toplumlarını değil bütün insanlığı ortak bir kaygıya sevk etmektedir.
İnsanlara ve dini konulara sırf güvenlik penceresinden bakmak yerine, dini ve ahlaki değerlere ilişkin toplumsal ihtiyaçların onurlu bir şekilde karşılanmasını teşvik edecek yapıcı söylemleri benimsemenin daha doğru ve faydalı olacağını düşünüyoruz.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu yaklaşımlarını yakından takip ederek, sakıncalarını Çin Halk Cumhuriyeti’yle ikili ve çok taraflı platformlarda da gündeme getirilmesine devam edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık