Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Çin aşısı ile ilgili dikkat çeken iddia gündeme geldi!

Bloomberg'e konuşan bir yetkili Türkiye'de sadece aşının 29 vaka ile denendiğini açıkladı.

Çin aşısı ile ilgili dikkat çeken iddia gündeme geldi!
  • 27 Aralık 2020, Pazar 13:42

Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye’de faz-3 çalışması yapılan Çinli şirket Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısının etkililik oranına ilişkin veriler paylaştı.

Buna göre aşının başarı oranı yüzde 91,25 olarak açıklandı.

Ancak Sözcü gazetesinin Bloomberg’den aktardığına göre aşının faz-3 çalışmasına dair önemli bir iddia ortaya atıldı. Aşının başarı oranının yüzde 91,25 seviyesinde olmasını Bloomberg’e konuşan ve Türkiye’deki testlerle ilgili bilgisi olan bir yetkili "Bu denemeler sadece 29 vaka ile yapıldı" açıklamasında bulundu.

Aşının kesin etkisini ortaya çıkaran bir sonuç olmadığını iddia eden yetkili, "Covid-19 vakaları devam ettikçe testlerden daha net bir sonuç çıkacak" dedi.

Çin aşısı olan Sinovac’ın sözcüsü konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını yazan Bloomberg, Çinli bilim adamlarının batılı rakiplerine karşı geri planda kaldığını aktardı.

Sinovac aşısındaki etkililik oranı ile ilgili kafa karışıklığı oluştuğunu belirten Bloomberg, "Dünyanın salgınla mücadele edecek en etkili aşıya odaklandığı günlerde güven kaybı yaşadı. Pfizer ve Moderna’nın aşıları semptom gösteren vakaları yüzde 90 oranında azalttı" yorumunda bulundu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık