Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5188
  • Euro 10.3266
  • GR ALTIN 509.47
  • ÇEYREK 835.78

'Çiftçilerimizin borçları bir yıl ertelensin'

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, Manisa'da geçtiğimiz hafta etkili olan don yağışından zarar gören çiftçilerin, banka ve tarım kredi borçlarının bir yıl faizsiz ertelenmesini, Manisa'nın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

'Çiftçilerimizin borçları bir yıl ertelensin'
  • 06 Haziran 2020, Cumartesi 13:20

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, çiftçilerin sorunlarını dile getirdi.

Manisa'da geçtiğimiz haftalarda yağan sağanak yağışın ardından yaşanan don olayının çiftçinin belini büktüğünü söyleyen Eryılmaz, yaşanan afetin özellikle Yunusemre, Şehzadeler ve Saruhanlı ilçelerindeki tarım arazilerinde büyük hasara neden olduğunu söyledi.

Üzüm bağlarının yanı sıra, ekili arazilerin de zarar gördüğünü dile getiren Eryılmaz, "Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Korona virüs (Covid-19) salgını günlerinde, ekonomik krizle boğuşan çiftçimize, bir darbe de olumsuz hava koşullarından geldi. Masrafı bitme noktasına gelen ve hasat için gün sayan çiftçimizin 1 yıllık emeği heba oldu. Özelikle üç ilçemizde yüzde 70'lere varan hasar, çiftçilerimizi kara kara düşündürüyor. Bu kapsamda hükümet ve yetkililer bazı önemli adımlar atmalı. Özellikle çiftçilerimizin banka ve tarım kredi borçları, elektrik dağıtım şirketlerine olan borçları, çiftçilere ait olan vergi ve diğer borçlar ile alacaklar bir yıl faizsiz olarak ertelenmeli. Çiftçimizin üretime devam edebilmesi açısından dekar başına destekleme ödemeleri yapılmalı. Sıcak veya soğuk hava nedeniyle yaşanan kayıpların TARSİM tarafından sigorta kapsamına alınması sağlanmalı. Aşırı şekilde hava değişikliğinin yaşandığı Manisa ilimiz ve bölgesi acilen afet bölgesi ilan edilerek çiftçilerimizin yaraları sarılmalı" diye konuştu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık