Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.7671
  • Euro 16.6814
  • GR ALTIN 928.72
  • ÇEYREK 1527.8

Çiftçiden ‘toplulaştırma’ isyanı

Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Atlantı Mahallesi’nde DSİ 4. Bölge Müdürlüğü 10 bin hektar alanda toplulaştırma kararı aldı. Bölge çiftçileri toplulaştırmanın adaletsiz bir şekilde yapıldığı ve kapalı sulama sistemi projesi sözünün tutulmadığı gerekçesiyle toplulaştırmaya tepki gösterdi.

Çiftçiden ‘toplulaştırma’ isyanı
  • 20 Eylül 2021, Pazartesi 16:04

Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Atlantı Mahallesi sakinleri DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından 10 bin hektar alanın toplulaştırma kararına isyan etti.

Toplulaştırmaya karşı binin üzerinde imza toplayan bölge çiftçisi mahalle meydanında toplanarak yetkililere dertlerini anlattı.

Toplulaştırmada verimli arazilerinin ellerinden alınarak yerine taşlı arazilerin verildiği ve adaletsizlik yapıldığını söyleyen bölge sakinleri, sözü verilen kapalı sulama sisteminin de yapılmadığını söyledi.

“RANT OLMADIĞI SÜRECE TOPLULAŞTIRMA OLMAZ”

Toplulaştırmanın rant için yapıldığını belirten bölge sakinleri, “Böyle toplulaştırma olmaz. Buralar yarın 4-5 zengine peşkeş çekilecek. Yeraltı suyu gelmeden ve kapalı sulama sistemi döşenmeden toplulaştırma yapılmasın. Burada adaletsizlik var. Rant olmadığı sürece toplulaştırma olmaz” siteminde bulundular.

“HER ŞEYİMİZİ ELİMİZDEN ALDILAR”

Konuya ilişkin Sözcü'ye konuşan bölge sakinlerinden Atlantı Mahalle Muhtarı, Satılmış Vural ise şunları söyledi:

* Toplulaştırma kararını bir kez askıya çıkardılar ardından hemen dozerleri getirip arazileri bölmeye başladılar. Burada herkes geçimini topraktan sağlıyor.

* Burada toplulaştırmayla devlet vatandaşın arazisinin yüzde 8-10'unu alıyor. Buradan alınan arazilerde toplulaştırmayı yapan şirket alıyor.

* Bizim duyumlarımıza göre de burada bu işi alan şirket Melih Gökçek'in oğluymuş.

* Siyasilerle arası iyi olanalar bu toplulaştırmadan memnun ama arası iyi olmayan memnun değil. Burada bizim verimli arsalarımızı alıp, taşlı arazileri bize veriyorlar.

* Burada belediyemizi, sulama birliğimizi her şeyimizi elimizden aldılar. Bir toprağımız kaldı ona da göz diktiler.

* Bu gidişle toprağımızı da elimizden alacaklar. Halkın şu an yüzde 95'i buna karşı. Şu an burada 5-6 bin dönüm arsa alan şirketler var ve bunların kim olduğunu bile bilmiyoruz.

TOPLULAŞTIRMA NEDİR?

Toplulaştırma işlemi; parçalanarak hisseli biçimsiz ve parçalanarak küçülmüş tarlaların devlet eliyle bütünleştirilerek bir araya getirilmesinden ibarettir.

Toplulaştırma işleminde devlet kamu gücüyle hareket ettiğinden tarlaların maliklerinin iradesi aranmaz.

Etiketler: Çiftçi isyan

yukarı çık