Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.5152
  • Euro 11.0533
  • GR ALTIN 549.13
  • ÇEYREK 901.84

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını o dört formülden biri belirleyecek

İki sene sonra gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerle ilgili olarak partiler çalışmalarına devam ederken, bir yandan da partilerin Cumhurbaşkanı adaylarını nasıl belirleyecekleri merak ediliyor. CHP Tüzüğüne göre “Cumhurbaşkanı adayının saptanması” için dört formül bulunuyor.

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını o dört formülden biri belirleyecek
  • 21 Nisan 2021, Çarşamba 16:24

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre, CHP Tüzüğü’nün, “Cumhurbaşkanı Adayının Saptanması” başlıklı maddesinde yer alan birinci formüle göre; seçmen yoklaması, seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin katılımıyla yapılacak.

İkinci formüle göre; önseçim, üye kütüğünde kayıtlı üyelerin katılımıyla yapılacak. 

Üçüncü formüle göre; aday yoklaması, partide belli görevlere seçilmiş olan delegelerin katılımıyla yapılacak.

Dördüncü formüle göre; merkez yoklamasında adayı PM saptayacak.

Yöntemlerin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

"NET BİR ŞEY YOK"

Konuyla ilgili konuşan CHP’li kaynak, “Bunları konuşmak için çok erken. Bu konu hiç konuşulmadı MYK’da. Genel Başkanımız da aday olabilir bir başkası da aday olabilir. Ortak bir aday da çıkarılabilir. Bunların hiçbiri net değil daha. Her parti adayını çıkarırsa biz de çıkarırız ama daha hiçbir şey net değil” değerlendirmesini yaptı.

CHP’li bir başka yetkili de seçim kararı alındığında Cumhurbaşkanı adayı konusunun Millet İttifakı partiler arasında değerlendirileceğini belirterek, “İki seçenek var. Millet İttifakı bir çatı adayı çıkartabilir ya da ilk turda her parti kendi adayıyla seçime gidebilir. Bu konu vakti geldiğinde konuşulur” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık