Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8594
  • Euro 9.4304
  • GR ALTIN 458.00
  • ÇEYREK 751.58

CHP'li başkanlardan sokağa çıkma yasağı talebi

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı ortak açıklama yaparak sokağa çıkma yasağı talep etti.

CHP'li başkanlardan sokağa çıkma yasağı talebi
  • 16 Nisan 2020, Perşembe 17:41

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı ortak açıklama yaparak yerel yönetimlerin Covid-19 ile mücadele kapsamında acil olarak bazı ekonomik önlemlere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Açıklamadaki taleplerden bazıları şöyle:

- Toplu ulaşımda Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için hazine tarafından gelir desteği yapılması hayatidir. Ayrıca, toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıttan, rutin taşımacılık faaliyetlerine dönene kadar ÖTV alınmamalıdır.

- Üç aylığına faturaların ertelenecek olması kapsamında, su ve kanalizasyon işlemlerinin eksiksiz sürdürülmesi adına , İller Bankası veya Kamu Bankalarından bu idarelere faizsiz ve geri ödemesi 6 ay sonra başlayacak kredi teminleri sağlanmalıdır.

- Salgın riski ve salgının ne kadar süreceğinin öngörülmemesi nedeniyle kalabalık Meclis toplantıları yapılamamaktadır. Bu gerekçeyle meclis toplantılarının uzaktan online olarak yapılabilmesi sağlanmalı veya Belediye Meclislerinin işlevselliğinin sürdürülmesi adına Encümene yetki devri de düşünülmelidir.

- Belediyelerin toplu taşıma ve sosyal destek harcamalarının finansmanı açısından en az üç ay boyunca mal, hizmet alımları ile yapım işleri üzerinden alınan KDV sınırlanmalıdır.

"MASKELERİ BELEDİYE DAĞITSIN"

Maske dağıtım sisteminin hızlanmasının önemli olduğunun vurgulandığı açıklamada, dağıtımın belediyeler eliyle yapılmasının halkın hizmete erişimini hızlandıracağı ve kolaylaştıracağı belirtilerek, “Belediyeler, şehirlerde, toplumun en kılcal damarlarına kadar erişebilen devletin en değerli kurumlarındandır. Karar ve icra mekanizmalarında bulunmaları uygulamada çok değerlidir” ifadeleri yer aldı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık