Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6422
  • Euro 10.138
  • GR ALTIN 493.00
  • ÇEYREK 808.89

CHP'den İsrail ile Mavi Marmara anlaşmasının iptali için kanun teklifi

CHP, Mavi Marmara anlaşmasının iptali için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

CHP'den İsrail ile Mavi Marmara anlaşmasının iptali için kanun teklifi
  • 19 Mayıs 2021, Çarşamba 16:56

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşılık olarak, AK Parti döneminde Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve Mavi Marmara saldırısında şehit olanlar için 20 milyon dolar tazminat öngören anlaşmanın iptali için kanun teklifi verdi.

Milligazete'nin haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi, Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye’nin tüm haklarından vazgeçtiğine ilişkin anlaşmanın iptal edilmesine ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklif, İsrail’in artırarak sürdürdüğü şiddet politikalarına karşı Filistin halkıyla somut dayanışma gösterilmesi amacıyla 20 milyon dolar tazminat karşılığı imzalanan anlaşmanın iptalini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, “6 Mayıs’ta Şeyh Cerrah Mahallesi’nde bazı Filistinlilerin yerlerinden edilmesiyle başlayan gerginlik, İsrail güvenlik güçlerinin ilerleyen günlerde; Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinli Müslümanlara biber gazı ve plastik mermilerle saldırmasıyla ciddi bir boyut kazandı.İlerleyen günlerde İsrail’in saldırılarıyla Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da 58’i çocuk 200’ü aşkın Filistinli öldürülmüştür. Saldırılarını artırarak devam ettiren İsrail, Gazze’de AssociatedPress ve El-Cezire gibi uluslararası basın kuruluşlarının da bulunduğu bir binayı bombalayarak sivillere yönelik sürdürdüğü suçlarına bir yenisini eklemiştir.” ifadesi kullanıldı.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık