Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

CHP ve HDP'den üç ismin vekilliği düşürüldü

Meclis Başkanvekili Sadi Bilgiç, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğuları'nın haklarındaki mahkeme kararlarını okudu. Böylece üç ismin vekilliği düşürüldü.

CHP ve HDP'den üç ismin vekilliği düşürüldü
  • 04 Haziran 2020, Perşembe 17:15

TBMM Genel Kurulu’nda ‘vekil düşürme’ hamlesi yaşandı.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğuları haklarındaki kararlar Genel Kurul’da okununca vekillikleri

Haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP İstanbul Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürdü. 

Üç milletvekilinin TBMM üyeliğinin sona erdirilmesine ilişkin tezkere, Genel Kurul’da okundu.

Üç milletvekilinin Anayasa’nın 84'üncü maddesine göre kesin hüküm giyindiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkere düzenlendiği belirtildi.

Muhalefetin, "Anayasa Mahkemesi süreci devam ediyor. Yargılama sona ermedi" eleştirilerine rağmen tezkereler okunarak karar kesinlik kazandı.

CHP VE HDP'DEN TEPKİ

CHP ve HDP, teskereler okunmadan önce usul tartışması isteyerek itirazlarını sıraladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,  "Enis Berberoğlu'nun yargıtayda onaylanan cezası ile ilgili AYM'ye başvurusu var. AYM daha üç gün önce Enis Berberoğlu'ndan belge istedi. Daha süreç bitmedi. Geçmişte sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda ülkedeki herkesin üstatlığını kabul ettiği üç Anayasa hukukçusundan mütaala istemişti. Burada da yargılamanın bitmediği belirtildi. Yapılan şey hukuksuzdur" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise "Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ'yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ'den içerideler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ'dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz" diye konuştu.

Söz konusu isimlerin milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin tezkere TBMM Genel Kurulu'nda okundu. KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK TEPKİ TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilk tepkisini Twitter üzerinden dile getirdi.

CHP lider, paylaşımında "Enis Berberoğlu'nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

TBMM'NİN İNTERNET SİTESİNDEN JET HIZIYLA KALDIRILDI

Enis Berberoğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından TBMM'nin resmi internet sitesindeki Enis Berberoğlu sayfasının jet hızıyla güncellenmesi dikkat çekti.

ENİS BERBEROĞLU MİT TIRLARINDAN

CHP'li Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

Berberoğlu ile Güven ve Farisoğulları hakkındaki yargı kararları TBMM bekletiliyordu.

BERBEROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

TBMM’de okunan kararla vekilliği düşen CHP’li Enis Berberoğlu, yaptığı ilk açıklamada kararın sürpriz olmadığını belirterek, birkaç gün içinde kalan cezasını yatmak için teslim olacağını söyledi. 

TBMM'de okunan kararla vekilliği düşen CHP'li Enis Berberoğlu'ndan ilk açıklama geldi. CHP Genel Merkezi'nde bir açıklama yapan Berberoğlu, birkaç gün içinde cezasının kalanını yatmak için teslim olacağını söyledi.

Enis Berberoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Dakikalar önce TBMM’de milletvekilliğim düşürüldü ve kalan cezamın infazına devam edilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde kalan cezamı yatmak için teslim olacağım. Bu karar bana sürpriz olmadı çünkü benim çıktığım günden bu yana Türkiye’de demokrasi koşullarında bir düzelme olmadı. Bu açıklamayı CHP Genel Merkezi’nde yapıyorum. Genel Başkanımızın dediği gibi demokrasi için bedel ödenecekse bunu ilk CHP’liler öder. Hepinizden helallik istiyorum. 5 yıl siyasi yasaklı olacağım için bir süre karşınızda olamayacağım ama her zaman CHP’liyim, CHP’li kalacağım.

 


ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık