Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5008
  • Euro 10.1109
  • GR ALTIN 499.32
  • ÇEYREK 819.36

Cevat Öneş, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi

MİT eski Müsteşarı Cevat Öneş, Organize suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi.

Cevat Öneş, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi
  • 13 Haziran 2021, Pazar 15:06

MİT eski Müsteşarı Cevat Öneş, Günboyu gazetesine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN GERÇEK FOTOĞRAFI

Cevat Öneş, "Türkiye'nin yaşamakta olduğu bilinen sürecin özellikle uzmanlar, demokratlar, yurtseverler tarafından bilinebilen, öngörülebilen sürecin somut verilerini bize verdi" tespitini yaparak şu değerlendirmede bulundu: "Sedat Peker içeriden birisi olarak bize işlemeyen sistemi mevcut demokratik sistemimizin, nasıl geriye götürüldüğünü, cumhuriyet değerlerinin nasıl fırsatlar kollanarak ortadan kaldırılmaya çalışıldığını, dünyanın gelişimiyle, bilimsel gelişimle ilgisi olmayan bir yapının ortaya çıktığını bize gösterdi. Böylesine bir gelişim, zaman içinde gerilere kadar götürebiliriz ama esas cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oluşumuyla devletin, meclisin tüm mekanizmalarının ortadan kaldırılışıyla sivil toplum örgütlenmesinin zayıflamasıyla ortadan kaldırılmasıyla, yasama, yasa, yasal, anayasal sistemin ortadan kaldırılışıyla birlikte bize Türkiye'nin gerçek fotoğrafını verdi." 

İKTİDAR DEĞİŞİMİNE İHTİYACI VAR

Türkiye'nin potansiyelinin böylesine bir gidişi kaldıramayacağını ileri süren Öneş, "Türkiye'nin potansiyeli var, milli bir gücü var, ancak böylesi bir yönetimle daha fazla devam edemeyeceğini gösterdi. O bakımdan Türkiye'nin öncelikle bir iktidar değişimine ihtiyacı var. Bu iktidar değişimiyle birlikte tüm demokratların hangi fikirde ve ideolojik yapıda olursa olsun yurtseverlerin birlikte hareket etmesi zorunluluğu gibi bir durumu da karşımıza çıkardı. Demokrat olan, hukuka adalete inanan, milli değerlere, milli potansiyelimize inanan, tarihsel geçmişimize, kültürel birikimimize inanan tüm güçlerin birlikte hareket etmesi ihtiyacını ortaya çıkardı. O bakımdan ben şahsen bu değişim devam edemez, yenilenme için yeniden bir kurtuluş hareketinin ortaya çıkarılabilmesi için cumhuriyet değerlerine, kurucu değerlerine yeniden dönüşü sağlayabilmek için bir iktidar değişiminin şart olduğunu, en geniş bir demokratik ittifakın ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Ancak böylesine bir gelişmeyle biz bu süreçten çıkabiliriz" dedi.

İkinci 'paralel devlet yapılanması' vakası! İkinci 'paralel devlet yapılanması' vakası!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık