Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5021
  • Euro 10.1131
  • GR ALTIN 498.17
  • ÇEYREK 817.3

Camide biber gazlı müdahale: Emniyet müdürü emekliliğini istedi

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, geçtiğimiz günlerde bir camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı üyelerine camide biber gazı sıkılarak dağıtılması olayı nedeniyle emekliliğini istedi.

Camide biber gazlı müdahale: Emniyet müdürü emekliliğini istedi
  • 05 Mayıs 2021, Çarşamba 15:54

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Alparslan Kuytul cemaati üyesi kişilerin toplandığı bir camide biber gazı sıkılarak dağıtılması olayı nedeniyle emekliliği istedi.

Zeybek, “emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğunu” üstlendiğini bildirdi.

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, sürpriz bir kararla emekliliğini istedi.

Yazılı açıklama yapan Cengiz Zeybek, camide yaşanan biber gazlı müdahale olayını şöyle anlattı:

2 Mayıs 2021 Pazar günü Gaziantep’te kendilerini ‘Furkan Gönüllüsü’ olarak adlandırılan bir grup camilerimizde kalabalıklar halinde toplanmış, ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağılmışlardır. Gelen istihbarı bilgilere göre, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği ‘sivil itaatsizlik’ ve ‘alternatif Cuma’ benzeri bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır.

Gaziantep İl Müftüsü’nün 3 Mayıs 2021 günü saat 05:40’ta 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üzerine, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeteri kadar kuvvet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir. Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur.

'KABUL EDEMEYİZ'

Zeybek, Salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamanın, toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürmek olduğu gibi dine göre de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlali olduğunu belirtti.

“Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, grubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir” ifadesini kullanan Zeybek, şöyle devam etti:

Ancak bu haklı müdahale esnasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.

Bugüne kadar kabul edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim; bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimiz ve Türk Polis Teşkilatı’nın yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatı’ndan 4 Mayıs 2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım.

Cengiz Zeybek, açıklamasında 17-25 Aralık sürecinde İstanbul’da polis başmüfettişi olarak, 19 Ocak 2014’da Adana’da MİT TIR’larını arama girişiminin başarısızlığa uğratılmasında, yine Adana Emniyet Müdürü olarak 15 Temmuz darbe girişimi esnasında FETÖ’ye karşı mücadele ettiği mesajı da verdi.

 

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Camide biber gazlı müdahale! Camide biber gazlı müdahale!

Kuytul'un düğmesine kim bastı? Kuytul'un düğmesine kim bastı?

Furkan Vakfı kafayı Anıtkabir'e taktı! Furkan Vakfı kafayı Anıtkabir'e taktı!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık