Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9475
  • Euro 18.5569
  • GR ALTIN 1032.3
  • ÇEYREK 1697.0

Burhan Kuzu'dan 'Tarikat' çıkışı: İhtiyaç!

Anayasa hukukçusu Burhan Kuzu, tarikatların sosyolojik ihtiyaç olduğunu ileri sürdü.

Burhan Kuzu'dan 'Tarikat' çıkışı: İhtiyaç!
  • 12 Eylül 2020, Cumartesi 14:43

Anayasa hukukçusu Burhan Kuzu, Haber Global’de “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün “İç savaş” sözleri üzerinden tarikatlar ilişkin konuştu.

Tarikatların sosyolojik bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Kuzu şu ifadeleri kullandı: “Tarikatlar sosyolojik bir ihtiyaçtır. Diyanet tarikatları denetleyemez. Tekkeler, zaviyeyeler, türbelerin hepsi kapatılmış vaziyette ve yasal olarak temele oturmuyor. Zamanında kapatılmış. Tamamını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Toptan kapatmak doğru değil, şeffaf olmalı. İstiklal mahkemelerinde maalesef çok sayıda insan kılık kıyafetleri yüzünden idam edildi. Atatürk, bu tarikatların dinamik olmadığını, bunların tembel insanlar yetiştirdiğini düşünerek bunları yasaklıyor. Bu tarikatlar dediğimiz şey yeni değil, peygamber döneminden beri devam ediyor. Bu işin vebali vardır, tarikatlar arasında ayrımı iyi yapmalıyız.” Kuzu’nun tekke, zaviyeler sorusuna ceza hukukçusu Ersan Şen, “Kapatılması lazım. Ceza hükümleri uygulanmalı, ve açılmamaları lazım“ yanıtını verdi.

Tarikatların okul açmasıyla ilgili ise Kuzu şu ifadeleri kullandı: “Birçok cemaatin okulu var, koleji var. Devlet denetliyor. Tarikatın bir vakfı varsa ve okul açmışsa bırak açsın. Bana ne engel var. Ne zararı var?”

 

Cübbeli Ahmet'ten 'İç Savaş' çıkışı: Silahlanıyorlar... Cübbeli Ahmet'ten 'İç Savaş' çıkışı: Silahlanıyorlar...


yukarı çık